Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

Exista f`un televizor d-asta smecher 4k mortii in gura, fara bluetooth/wifi/internet/smart tv?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu le folosesc. Practic imi trebuie un monitor mare 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apple cinema display nu se mai fac si oricum erau niste panouri LG din care am si acum pe niste d-astea de 27" HP. 


Vreau ceva marinimos, >150cm diagonala, fara vrajeli de conectivitate 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai care se pricepe mai bine la scule audio, as vrea sa iau boxele si amp receiver-ul de la asta, mi se pare pret foarte bun, dar nu inteleg daca boxele au 4 cai pentru canale joase/inalte separate, deci trebuie sa aiba cate 4 conexiuni pe spate, receiver-ul nu vad sa aiba 8 iesiri pentru Front Speakers. Oricum boxele le vreau ca-s smechere rau, dar parca as lua un amp fara receiver, tot Denon bineinteles, sau plm, nu stiu... 

 

https://www.olx.ro/oferta/sistem-audio-boxe-monitor-audio-bronze-bx5-si-receiver-denon-2113-IDbETHE.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol. Ce bati campii, bre, cu 4 conexiuni la 4 cai :)))

 

pur si simplu legi boxele la amplificator, pe front left/right, cu un cablu de boxe.

 

da iti mai trebe boxe, pt denonu ala. Ca ala vinde doar un 'inceput' de sistem 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, la boxele infinity am 4 conexiuni per boxa, mediile separat de inalte, poftim:

 

deci si amp-ul ar trebui sa aiba tot 4 iesiri pe canal (boxa), cum are amp-ul acesta:

 

 

 

 

C0BAC629-260A-4994-B081-89F92A70F7CA.jpeg

F70B3535-810B-49AC-B51B-37B3847C09A1.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, bo$, tot doua is, conexiunile. Plus si minus. Chiar daca ai matale acolo 4 'mufe'.

 

Sa nu faci traznaia sa legi mai multe 'canale' la aceeasi boxa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am impresia că parcă nu m-aș lua după ce zice simi. Mă mai gândesc și revin. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man caile sunt doar 3.joase,medii si inalte

 

Boxele din poza sunt pe 3 cai.ce ai tu acolo sunt intrari si iesiri,adica poti lega la o boxa alta boxa in serie ca ai 2 perechi de mufe

 

Rosu ii plus iar negru sau alta nuanta minus de asta sa tii cont.pe amplif la fel.

 

Amplifu e impartit pe mai multe zone,bagi jack urile unde scrie

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ne intelegem. absolut deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ai uitat pe net cate boxe are sistemu ?

 

Mi se pare ca pe langa coloane ar trebui niste sateliti mai mici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea is fatza. Ii mai trebe centrala, doua pe lateral si doua in spate, pt sunet 'spatial'

 

Pt stereo, merg coloanele.

 

 

Pol se pare ca vrea sa lege toate iesirile din statie la boxele alea doua, sa aiba 'spatial'. Dont duit, bos$. Nu merge si-o sa 'arzi' boxele

Share this post


Link to post
Share on other sites
46 minutes ago, Simi ON said:

Alea is fatza. Ii mai trebe centrala, doua pe lateral si doua in spate, pt sunet 'spatial'

 

Pt stereo, merg coloanele.

 

 

Pol se pare ca vrea sa lege toate iesirile din statie la boxele alea doua, sa aiba 'spatial'. Dont duit, bos$. Nu merge si-o sa 'arzi' boxele

 

ma chiar nu ma fac ibteles sau faci misto de mine? boxele au 4 intrari, +|- pentru ca se leaga separat mediile de inalte, deci patru fire, 2 pt medii si 2 pt inalte, asa am si la niste infiniti-uri, am nevoie de un amp care sa aiba tot atate iesiri, pe cate intrari au boxele, deci 4 ori 2, adica 8, 4 pe stanga si 4 pe dreapta. Nu ma intereseaza un sistem cu 7 dif-uri, doar cu doua, stereo simplu.

 

vezi amp ul denon dinpoza, are fix 8 iesiri pentru doua boxe, o sa il iau pe ala.

F7EEEAE5-37DB-4838-9510-4585172758B2.jpeg

F01242F3-8305-4EE1-8D09-8D3FAF9310F8.jpeg

B52C8FFA-1AE7-45EA-B6A1-07AA8D403957.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui clarificati niste termeni pentru a ne putea intelege. 

 

Canalele reprezinta numarul de iesiri independente al unui amplificator. Un amplificator stereo are in general 2 canale - stanga si dreapta.

Un amplificator 5.1 are in general 5 canale amplificate, iesirea de bass nefiind amplificata.

O iesire a unui amplificator este compusa din 2 fire - plus si minus. Deci 2 fire formeaza o iesire. Pentru a nu se crea confuzii nu ne vom referi la cele 2 fire aferente unui canal ca la doua iesiri!

 

Numarul de cai al unei boxe (ways) reprezinta numarul de portiuni in care filtrelele (crossover) dintr-o boxa impart spectrul audio pentru a fi redat pe mai multe difuzoare, fiecare conceput special pentru o anumita gama a spectrului audio - joase, medii, inalte.

Numarul de cai al unei boxe nu are nici o legatura cu numarul de canale al unui amplificator!

ways.gif

Un numar mai mare de cai nu inseamna neaparat o calitate mai buna. Pe masura ce creste numarul de cai creste complexitatea filtrelor si cresc si problemele legate de fazarea difuzoarelor si de separarea cailor.

 

 

Bi-Wiring si Bi-amp

Unele boxe au 2 intrari in loc de una (adica 4 fire in loc de 2). Aceste boxe permit conectarea la amplificator folosind cabluri diferite pentru frecventele joase si pentru frecventele medii +  inalte. Se spune ca se imbunatateste marginal calitatea sunetului.

 

Bi-Wiring

biwiring.jpg

 

In cazul bi-wiring se pleaca la boxe cu 2 cabluri distincte, conectate insa in paralel la aceeasi iesire de la amplificator.

 

Bi-amp

biamp.jpg

 

In cazul solutiei Bi-amp este necesar un amplicator capabil sa ofere iesiri bi-amp. Acest amplificator are pentru fiecare boxă câte 2 iesiri distincte, amplificate independent, pentru frecventele joase si pentru medii-inalte.

 

Un amplificator stereo Bi-amp trebuie sa aiba de fapt 4 canale. Sunt unele amplificatoare multicanal care atunci cand sunt folosite doar pentru stereo pot folosi canalele neutilizate astfel incat sa ofere 4 canale pentru conectarea bi-amp.

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

thank you, asta incercam sa explic si eu.

 

intrebarea mea initiala, era ca daca iau boxele si amp receiver-ul din primul link, acel amp nu este bi-amp, desi boxele acelea foarte misto, Bronze, sunt boxe cu doua intrari (4 fire) si nu intelegeam cum fac legaturile de la amp bi-wired la boxe cu 4 fire, acum am inteles, insa nu este o solutie pt mine, vreau sa beneficiez de iesiri bi-amp, chiar daca imbunatateste doar "marginal" sunetul.

 

asa incat, o sa incer sa va daca vinde ala boxele separat si iau denon-ul acela simplu, fara receiver, dar bi-amp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica exact ce iti spuneam eu, Pole.

 

 

PS: alea nu-s boxe care sa-ti ofere calitatea aia teoretica pe care ar oferi-o un amplif bi amp.

 

Bine zis teoretic, ca eu n-am sesizat vreo diferenta, totusi

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi plac mult si cum arata, negre asa, insa nu cred ca sunt asa de proaste bronze-urile alea BX5 de le vinde ala.

 

Ia da-mi pliz niste link-uri cu ceva misto, de podea, asa am infiniti-urile alpha 30, insa nu imi plac galbene asa, ma irita si oricum una are ceva ars... asa plm, mi-as dori ceva de la  Cambridge Audio, gen Aeromax 6, dar sunt peste 6000 de lei.

 

amp oricum nu vreau decat DENON, mi se pare cea mai buna varianta calitate/pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E modelul entry level. Si nu are bi-amp :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm. deci vreau pt legat la playstation si pentru filme si din cand in cand sa ascult un george duke si un barry white, asa pentru sufletul meu, o sa-mi iau un pickup clearaudio, un amp stereo rega sau macar cambridge audio si niste boxe polk sau klipsch, dar plm... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai spus ca vrei musai bi-amp, iar Denon-ul acela nu avea bi-amp. Dar macar era 4k si era OK pentru Playstation. Marantz-ul nu are nici bi-amp si nu suporta nici 4k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.