Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

Pai cam pe asta eram si eu fixat ca imi trebuie ceva mic. Cred ca o sa trec azi sa il iau, mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu, desi era ideal. :(

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu mai mergi in Italia sa ne intalnim pe drum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa merg in wk ala cu 1 mai cred, dar cu avionul. Sa il deturnez? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar daca faci o poza cu noul aparat

 

off - io cu masina, ca s-a dat curs rugamintii mele. in avion NU ma mai sui prea curand

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu prefer oricand masina, chiar daca e nevoie sa conduc mai mult, dar n-am facut eu rezervarile. :)

 

Aparatu e cado`, pe mine ma enerveaza sa umblu cu zeci de mii de gadgeturi dupa mine. Tableta, telefon, laptop, aparat foto, netbook, ebook, plmbook, incarcatoare, nebunii, ma ia spumele numai cand ma gandesc.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat de curiozitate la mag-uri. Am ramas prost ce preturi pot avea unele scule, extraordinar. Unele is mai scumpe ca un e46..

Zice unul dintre vanzatori ca un Studer Gold Edition ar suna mai bine decat orice suport digital.

 

 

http://www.okazii.ro/sisteme-audio/magnetofon/akai-gx-747-dbx-black-beauty-absolut-superb--a153502799

http://www.okazii.ro/sisteme-audio/magnetofon/magnetofon-revox-pr99-mkiii-a65488508

http://www.okazii.ro/sisteme-audio/magnetofon/magnetofon-technics-rs-1500us-dark-star-the-legend--a141752807

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=-lcYBHA6zLY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pff, taicamiu e innebunit dupa magnetofoane, practic are toata tineretea lui in materie de muzica pe benzi din alea, inclusiv pe mine si sormea inregistrati cand eram mici.

 

Asta e ultima lui achizitie

 

10175013_10151981207676746_1077622974976

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e lux. Tin minte ca in scoala generala luam un magnetofon de acasa, niste boxe si o saracie de mp3 player si puneam muzica la serbari, imi rupeau mainile. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

plm, erau acum 7 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e lux.

E state of the art :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai, io nu prea cred ca un mag se poate auzi mai bine decat un digital cu un dac bun.  la o adica, pana si pe vremuri,  muzica pleca de pe DAT de la studio,  desi era banda, era format digital.

la-nceput credeam ca si vinilu' se aude mai bine decat digitalu', da' nu e chiar asa. acuma am amplif din gama de referinta, cu sectiune phono foarte buna, pick-up decent si doza bunicica, si pot face diferente.   e mai plin pe partea de bas, dar in rest digitalu' ii cu mult peste.  si nici nu am cine stie ce dac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Formatul digital tip CD, pe 16 biti si 44KHz frecventa de esantionare este sub ce ofera un pick-up bun. Diferenta este sesizabila pentru cei antrenati.

Abia la mai noile formate high definition, diferentele nu mai pot fi sesizate.

 

Sa nu mai vorbim de mp3-uri, la care pierderea de calitate este si mai evidenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pick-up-ul meu e bunicel, da' nu audiofil.  e de dj. si doza la fel.  probabil din cauza asta nu se aude mai bine decat un cd.  desi la pick-up sesizez faptul ca sunetul e putin mai plin, mai ales pe partea de joase, sta prost la partea de separatie a instrumentelor, claritate, aerisire, deschidere, etc.  e sunetul prea omogen si inchis sa zic asa.  testat aceleasi piese, vinil original, comparat cu mp3 la 320.

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa ma apuc sa imi refac instalatia Hi-Fi, momentan parasita in Romania. Din tot ce am pastrez doar ampliful cred, ca doar pe ala o sa il car, boxele nu o sa am loc de ele sigur, desimie imi plac cum suna .

Am un amplif Yamaha  A-S500, cam asta ar fi http://www.whathifi.com/Review/Yamaha-A-S500/   

 si acum stau pe ganduri cam cu ce boxe sa il imperechez  si sincer mai mult de 600 de euro nu as da pe ele.. 

MA uit la niste Monitor audio bronze, dar poate cineva are alte sugestii.. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai, din cate am citit, parca yamaha se imperecheaza bine cu wharfedale. :)

 

si btw, ai un amplif foarte bun, am avut si eu unu' la un moment dat. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca cauti boxe de raft, incearca Magnat Quantum 803. Suna si arata incredibil de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar daca vrei de podea, gasesti monitor audio rx8 sh la 600 de euro.  :)  sh in stare buna, ca noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.