Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

pick-up-ul meu e bunicel, da' nu audiofil.  e de dj. si doza la fel.  probabil din cauza asta nu se aude mai bine decat un cd.  desi la pick-up sesizez faptul ca sunetul e putin mai plin, mai ales pe partea de joase, sta prost la partea de separatie a instrumentelor, claritate, aerisire, deschidere, etc.  e sunetul prea omogen si inchis sa zic asa.  testat aceleasi piese, vinil original, comparat cu mp3 la 320.

Ceva e in neregula. Ori discul nu e de calitate, ori pe partea de pickup ceva nu e OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

discul e original si stare buna, ascultat de maxim 10 ori, pick-up-ul e decent (technics sl1200 mk5), si am 2, suna la fel.  doza ortofon concorde dj s (varf sferic, am tot 2, suna la fel).  iar statia o stii, pm15s2 LE, care are sectiunea phono luata de la pm11s3, deci varfu' de gama. iti zic, e diferenta destul de mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai se pare ca doza e de vina la tine. E o doza rezistenta probabil, dar extrem de modesta ca si performante.

Vezi ca necesita si o apasare mare, 3g.

 

Nici acul sferic nu e un avantaj. Decat pentru DJ, cand misti discul cu mana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acul sferic nu e un avantaj.

 

 

stiu, de aia am specificat.  pe 3g e pus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu o alta doza. Una standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca o sa mai cumpar floor stand ca din pacate vad ca ma mut cam greu cu ele si daca o sa le mai las si pe astea pe undeva ma enervez.. cred ca o sa iau ceva de raft pana la urma... 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca vrei de raft, le poti testa pe cele de care zice paul, sau niste MA rx2.

 

La modele noi de boxe, poti gasi sh in stare perfecta (1 an vechime gen), la 60-70% din pret. E boala grea, si-ti vine sa faci upgrade de la an la an. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie mi-a picat fata cand am ascultat niste bookshelves si nu d-astea noi ci niste vintage-uri Onkyo pe compresie. Pentru nivelul meu, suna foarte bine, sunt excitat. :D

 

7d705ecd22cb4dedcf20565616b658c8-2645974

Share this post


Link to post
Share on other sites

si p-astea si inca o pereche tot onkyo, ceva mai puternice si mai mari dar la fel de placute. Astea mici sunt mint condition, compresia e la locul ei, tot ce trebuie. Culmea, de la userul rashpy de pe mistretclub. Plus un quadral 5.1 pentru filme.

Curcubeu pe cerul gurii, nu alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa le asculti sanatos. :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu si vecinii mei mai putin melomani cu nou nascutii din dotare

 

doamne ajuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat or fost astea mici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

400 de lei


am imperecheat si teac-ul cu cd player din aceeasi serie si am facut o mini linie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

baga o poza cu linia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

baga o poza cu linia :)

+ o bancnotă rulată
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat la anunturi sh  in belgia si am vazut ceva chestii interesante, de exemplu niste MA RX1 la vreo 400 de euro ( erau cam 700 noi)

E de urmarit si piata asta sh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

au schimbat linia silver RX cu linia silver, deci au scazut preturile la RX. :)  eu am dat 700 pe RX8-uri noi noute. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cam de pe unde le-ai luat ca eu dau de niste scoruri mult mai mari..imi poti indica un site ceva ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei am ajuns inapoi acasa in Belgia, si am reusit sa mai salvez ceva din cont ca am plecat mai devreme din Romania, (cea mai scumpa tara din Europa),  si pentru ca acum am venit  cu break-ul am reusit sa imi car si amplif-ul si player-ul. Boxele vechi le-am lasat acasa, ca nu mai incapeau si alea si m-am hotarat sa nu mai cumpar tot floorstand ci unele mai mici si compacte.

Am mers la un magazin Hi-Fi din Aachen, i-am zis tipului bugetul si ce am acasa, a scos un amplif fix cum aveam eu, un yamaha as-500 si am ascutat cele 3 propuneri. M-am oprit la o pereche de  B&W 685 S2, le-am luat cu 600 de euro. Surpriza neplacuta a fost ca  tipul m-ai oferit si vreo 6m de cablu Bi-amp intak sau nu stiu ce plm de kkt de firma.  care a mai fost inca 100 de euro, era sa lesin

Eu ma gandeam ca era maxim 30, dar daca am deschis gura am inghitit galusca... :)

Oricum multumit, se aud foarte misto,  

http://www.whathifi.com/bw/685-s2/review

Cam asta ar fi, eu nici auzisem de ele vreodata, ma gandeam sa imi caut niste monitor silver ceva..dar sincer astea sunt peste, sau cel putin mie mi-au placut mai mult.

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vanez niste b&w-uri, am auzit ca se-mperecheaza bine cu marantz-urile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.