Jump to content
rain

snowboarding

Recommended Posts

Pentru ca vara s-a dus si iarna asteapta dupa colt, as vrea sa cumpar o placa snowboard buna sh, dar as avea nevoie de niste recomandari, daca se pricepe careva pe de aici la sportul asta. Sunt la nivel de incepator, de partia cocosul de la predeal sa zicem. M-ar interesa o placa buna sh, pentru ca una noua buna nu imi permit acum, si sincer nici nu ar avea rost pentru nivelul meu, iar una noua ieftina nu cred ca m-ar ajuta sa progresez. Inaltimea mea este de 176 cm si 77 kg, booti si legaturi am deja, doar placa imi mai trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

figuri domle, cu punga nu-ti mai place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rain, un nepot practica acest sport de ceva vreme. O sa-l intreb ce si cum.

 

 

Sau colacul de la budă :lol:

Capacul poate. Cu colacul ramai fara cur pana jos :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capacul poate. Cu colacul ramai fara cur pana jos :o

 

Lui MAS o sa ii placa. :lol:

Edited by jeezy
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am dat o singura data cu sania la predeal si am zis ca nu imi mai trebuie, e mai periculos decat cu placa, au intrat niste tarani cu vreo 4 sanii legate una de alta in noi, o jumatate de metru m-a salvat de coloana rupta.

 

Mersi manole, astept :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ma gandeam si eu la lungime, intre 55-60, la forma nu stiam, am citit informatiile din link-ul tau, pana acum m-am dat doar cu placi de inchiriat,  nu stiu exact ce fel de placi erau. Am sa pun si un filmulet sa vezi exact nivelul la care sunt :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e diferenta intre rocker si camber, rockeru sta pe burta in timp ce camberu e pe margini. Rockeru e cel mai recomandat pentru incepatori, sa nu faci gresala sa-ti iei camber ca nu e ok.

 

 

 

rocker-vs-camber2.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

camber clar nu, ma gandeam intre rocker si flat, nu stiu de care dau astia pe la centrele de inchirieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite, asta e un magazin foarte ok din Cluj care comercializeaza placi si echipamente de snowboard sh. Fratemiu si-a luat anul trecut o placa foarte buna si tipul e amabil si te ajuta cu informatii. Vezi ca iti trebuie si o placa care sa se potriveasca cu legaturile care le ai tu.

 

http://snowboardpro.ro/

Share this post


Link to post
Share on other sites

legaturile sunt k2, insa nu stiu exact modelul. O sa arunc un ochi pe site-ul ala, dar ar trebui sa gasesc pe cineva din cluj sa ma ajute, eu fiind din ct e mai greu, mersi de informatii :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar vezi ca acum nu au stock, probabil de luna viitoare sau in noiembrie, oricum aduce foarte multe tipul dar se vand destul de repede deci trebuie sa fii pe faza.

 

"Pregatim stocurile pentru sezonul 2015-2016. Momentan nu acceptam comenzi noi."

 

Trimite in toata tara prin curier si inainte te intelegi cu el prin telefon deci n-ar avea de ce sa fie probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e problema acum, oricum la partie vreau sa merg in ianuarie, pana atunci poate prind ceva. La firma imi poti recomanda ceva? Nu prea stiu firme ok asa in afara de burton, k2, salomon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiu ce fel de legaturi ai tu, dar daca zici ca is K2 nu cred ca merg pe nici un Burton, pentru Burton trebuie legaturi tot burton. Placa trebuie sa o iei in functie de legaturile care le ai. Fa-le o poza sau cauta-le pe net si lasa aici mai multe info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar te misti foarte bine, ai miscarile de baza. Acum practica cat mai multa. :)

Edited by jeleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, de-asta as vrea o placa buna, sa ma ajute sa evoluez. Daca ar fi dupa mine as sta pe partie 365 de zile pe an, de obicei merg la partie dimineata la 08.30 cu 2 snickers in buzunar si 0,5 l apa plata si mai plec la inchiderea programului la telescaun :)

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

La aprox. 500-600 lei sigur gasesti ceva sh bun.

 

PS: Fa-ti cont aici http://www.snowrippers.ro/index.php e un forum, acum nu prea e mare activitate dar pe masura ce se apropie sezonu e plin de tot ce vrei inclusiv bazar.

Edited by jeleu
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

In luna octombrie organizeaza astia de la decathlon un fel de targ numit de ei trocathlon, am fost azi pe acolo sa vad care e treaba si aveau o placa salomon pulse de 160, din ce am inteles este un fel de best buy conform review-urilor de pe net, e in stare buna, are o singura ciupitura mica pe o muchie, dar nu este afectat cantul sau ceva, urme normal de uzura, fara zgarieturi adanci... sa vad acum daca se potrivesc si legaturile pe care le am eu.

 

post-534-0-83834800-1443991814_thumb.jpg

post-534-0-39556500-1443991816_thumb.jpg

post-534-0-71814200-1443991817_thumb.jpg

post-534-0-72194300-1443991818_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca legaturile tale K2 au sistemul de fixare in 4 suruburi, cu siguranta poti pune niste adaptoare la sistemul cu sina de la noile placi Burton.

 

Eu personal ti-as recomanda o placa Burton Custom (nu X). O vei putea folosi si dupa ce ajungi la un nivel mai avansat, plus ca e foarte iertatoare cu incepatorii :)

 

Am inceput snowboarding-ul pe placi inchiriate la noi, niste mizerii...n-am invatat mai nimic si cadeam incontinuu. Apoi mi-am luat o placa Salomon care era ceva mai bunicica.

 

Abia cand am trecut la placa Burton Custom + legaturi Burton Cartel + booti Burton Custom X, am invatat sa ma dau cu placa. Efectiv era altceva, puteam sa fac niste manevre care inainte ma puneau in cap automat...am progresat in cateva zile foarte mult cu combinatia asta.

 

La booti si legaturi eu nu as face compromisuri si as cumpara direct ceva foarte bun, chiar daca e mai scump. Confortul tau pe partie e foarte important si bootii ajuta mult la asta.

 

Placa o mai schimbi intr-un an doi, cand crezi ca ai nevoie de ceva mai rapid sau agresiv...o mai si terfelesti pe partiile de la noi...

 

Sa ningaaaa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca o precizare: in functie de cat porti la picior, deci implicit ce marime este boot-ul, e posibil sa ai nevoie de placa wide. Cred ca peste 42-43 e mai bine cu wide. Altfel iti va iesi varful boot-ului in afara placii si atunci cand vei intoarce pe fata, iti va agata in zapada si direct in cap :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.