Jump to content
rain

snowboarding

Recommended Posts

Ai mare dreptate mikken, o pereche de boots si legaturi de calitate si noi e foarte indicat, mai ales ca le poti tine cativa ani buni iar placa o poti schimba in functie de nivelul la care esti.

 

Pe mine m-a prins microbul asta incat am ajuns sa dau o gramada de bani doar pe niste goggles, desi la inceput eram mereu pe jos si foarte dezamagit de imi venea sa arunc placa si sa plec acasa.

 

Ce an de fabricatie ai la placa/booti/legaturi ? Le-ai luat de noi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placa e veche, model 2008-2009, insa isi face inca treaba excelent si nu cred ca o schimb. E modelul asta din mijloc, pe verde: http://www.megadasher.com/blog/2008/08/21/neues-design-das-burton-custom-200809/

 

Eventual imi mai cumpar una, modelul de Custom nou...si asta veche o aduc in Romania sa o am de terfeleala pe la noi.

 

Placa noua merita dupa parerea mea doar pe partii de afara, de calitate...si doar daca esti pasionat. Un amic si-a luat un Custom X nou acum vreo 2 ani, a dat gen 3500 lei pe ea parca si dupa prima zi la Azuga talpa arata identic cu a mea, plina de zgarieturi. Plus l-a incalecat un prieten de-al lui cu schiurile si i-a julit-o si pe fata :) A turbat asta, dar na, fiind prieten nu avea ce-i face...doar i-a umplut frigiderul :P

 

Boots si legaturi le-am luat noi, acum vreo 3-4 ani parca, la recomandarea unui amic mai profi. Nu regret o secunda banii dati.

 

La boots e foarte important sa ii porti doar tu de noi, pentru ca spuma aia din interior sau ce naiba e se formeaza dupa piciorul tau si nu joaca apoi. Plus aici e vorba si de igiena.

 

Cu legaturi proaste (inchiriate), mai mult te enervezi pe partie. Ba cedeaza si pierzi timp sa le schimbi, ba nu se desfac/strang bine...ca sa nu mai spun cat conteaza la cum raspunde placa.

 

La fel m-a prins si pe mine microbul acum cativa ani si de atunci nu ratez nicio ocazie. In fiecare iarna vacanta de o saptamana cu gasca e stiuta, plus ce mai pica asa pe langa cate o zi doua.

 

E un sport costisitor, atat ca echipament cat si ca servicii...ski pass, mancare si bautura in varful muntelui la pret dublu, etc...dar satisfactiile sunt enorme. Eu efectiv intr-o saptamana la snowboard uit de orice, imi limpezesc mintea complet...poate si din cauza ca daca nu te concentrezi, cam doare fundul :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi de sfaturi, stiu ca burton sunt foarte misto, insa si mai scumpe, iar la noi nu prea merita, cel putin in cazul meu la nivelul actual. Booti am deja salomon, sunt foarte ok, i-am folosit si iarna trecuta, cand am inchiriat doar placa si legaturile, legaturile mele sunt k2 cinch cu prindere 4 suruburi, placa pe care am gasit-o la decathlon este un salomon pulse 2014, cu miez lemn aspen, talpa extrudata, destul de flexibila, 160 normala, pt inaltimea si greutatea mea e ok, nu am nevoie de wide pt. ca port 42-43 la picior.

 

Eu oricum merg pe 15/-15 la legaturi, ma dau regular de obicei, dar mai merge si goofy cateodata :)) setback 0, greu cu powderu` la noi :))) 

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand oricui snowboardingul, este demential! Dintre tot ce am facut pana acum (rafting, scuba diving, catarari, coborari in rapel, tiroliana) este pe primul loc, fara discutii! Partea proasta este ca e destul de costisitor: echipament, drum (cum stau eu in pwla cu satelitul in constanta), urcari cum zicea si mikken mai devreme etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mikken, ai inceput direct pe camber sau aveai un pic de experienta inainte sa-ti iei Burton Custom ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zis ca a mers pe rental la inceput, apoi a avut o placa salomon, pana sa ia burtonul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede treaba ca nu are snowboardul ceruit :)))

 

Pana una'alta, de ieri sunt fericitul posesor al unui bataleon evil twin 156 model 2011, sunt nerabdator sa o scot la o tura :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

habar nu am ce reprezintă,da suna bine.

 

io aștept să vină vara,pentru mine sporturile de iarna se rezumă la pârtia copiilor pe capacul de buda

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la un tip de pe snowrippers.ro din drobeta, era anuntul si pe olx.

Sunt foarte curios cu tbt'ul, cum o sa ma impac, poate multi ar spune ca nu eram de un camber inca, si un rocker m'ar fi ajutat mai mult, insa in scurt timp m'ar fi oprit din evolutie si asa am preferat acest camber, mizez pe tbt'ul ala sa fie mai iertator decat un camber clasic, vom vedea.

habar nu am ce reprezintă,da suna bine.

 

io aștept să vină vara,pentru mine sporturile de iarna se rezumă la pârtia copiilor pe capacul de buda

Incearca numai, este demential, as renunta la orice hobby pentru el, inclusiv la antrenamente. Este cel mai tare lucru pe care l'am facut pana acum, si inca nu am invatat carving si freestyle :) Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

rain, sa faci un triplu backflip urmat de un 360* finalizat cu one foot 720, asta in timp ce ti un go pro in mana si cu cealalta vorbesti la telefon. Sa vedem si noi ce poate placa asta noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca fac, numai sa gasesc un program de efecte speciale crackuit :))) 

sezonul asta as vrea sa invat ceva carve basic, si poate ollie/nollie, sa vedem :)

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate construieste Mazare un munte acolo in Mamaia si atunci nu mai e nevoie sa te deplasezi. Ski Resort Mamaia. :)

Edited by jeleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ma cac pe botul lui mazare&co, e suspendat - sper sa moara -  acum e interimar unul fagadau, un limbist imputit - mazare 2 doar ca mai prost, urla unul saracul cu un proiect de piste biciclete de nush cand, nu il baga nimeni in seama, si le da mura in gura, a facut el toata munca, doar sa puna astia in practica, unul dintre cele mai mari orase din tara si nu avem 1m de piste pt biciclete, ordinari imputiti.

 

Maine exersez ollie pe covor in living :))) 

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

up!

 

rain, te-ai dat sezonul asta ? Eu am avut o accidentare urata la un picior si de o luna sunt in recuperare, sper sa ma pot da de saptamana viitoare, atunci imi vine si noul setup.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar in living! :))) 

Nu am ajuns inca la partie, cand puteam merge nu era zapada ... in februarie o sa merg, sper numa sa fie zapada, e trist rau iarna asta la capitolul asta :(

Ce setup ti-ai luat? share the news :D

 

 

post-534-0-00689300-1452408023_thumb.jpg

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boots: Burton Imperial ; Legaturi: Burton Cartel Reflex ; Placa: GNU Riders Choice, toate 2016. :)

 

Mai usor cu echilibristica, sa nu strici naibii mobila in casa :))

 

Si a ta e true twin placa nu ? Ce stance ai, cumva "duck stance" ? +15, -15 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

misto setup :D

Da, e true twin, flex mediu, stance-ul l-ai nimerit :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am dat pe duck stance, o sa incerc si eu desi pare un stance pentru avansati si poate nu o sa-mi placa dar experimentam.

 

In alta ordine de idei, sa ma c*c pe ea de iarna, acuma ploua, tui' mama ma-sii. Vreme de toamna, un rahat.

Edited by jeleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e un stance de avansati, mie mi se pare pur si simplu naturala pozitia, plus ca eu sunt regular si vreau sa ma dau si goofy, pentru freestyle e important sa te dai in ambele feluri.

 

Sa ma cac in ea de ploaie si de iarna!!!! 

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.