Jump to content
Cristian-R

Fost E46 320D actual E46 330D

Recommended Posts

ÃŽn primul rând vă salut pe toÈ›i membri acestui forum. Mă alătur vouă cu speranÈ›a că aici să fie altceva decât dincolo, mulÈ›i dintre voi È™tiu ce înseamnă â€dincoloâ€. Probabil câțiva dintre voi mă îmi È™tiu maÈ™ina de pe celălalt forum aÈ™a că nu o s-o iau chiar de la zero cu prezentarea ei. Am aflat de voi de la bunul È™i mult mai tânărul meu prieten Kenbobo. Personal nu cred că cunosc în adevăratul sens al cuvântului decât pe doi membri ai acestui forum È™i anume pe Kenbobo È™i Tradov22 cu care mă leagă mai mult decât o prietenie.

De multe ori cei doi chiar, că vreau că nu vreau, trebuie să asculte de mine, dar aici vom fi doar colegi :thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup: !

P.S. Sper  ca aici nivelul discuÈ›iilor tehnice să fie altul, pentru că sincer dincolo aproape niciodată nu am primit vreun răspuns la întrebările mele care nu au constat în de câte ori vă spălaÈ›i maÈ™ina pe zi sau ce înseamnă vreun bec aprins în bord sau orice altă întrebare de acest gen. Eu personal vă voi ajuta ori de câte ori îmi stă în putință.

Am preferat să-mi fac aproape totul de unul singur începând de la swap motor, retrofit-uri de toate genurile, și până la mecanică pură, și pentru că nu mă dau banii afară din casă, și de multe ori mi-am dat seama că fac lucrurile mai bine decât mulți mecanici. Întotdeauna m-am consultat cu Kenbobo și mai nou și cu Tradov22 în orice am intenționat să fac la mașină.

Momentan mașina este în reconstrucție toate piesele și subansamblele din partea din spate au fost înlocuite cu unele noi iar altele au fost vopsite în câmp electrostatic. În acest moment sunt la faza de întărire a șasiului în zona de prindere a jugului grupului spate pe mașină, deoarece mașina a suportat resoftare.

Îl rog pe Kenbobo să spună el la ce parametri a ajuns mașina că eu chiar nu mai știu, că doar el și Tradov22 au fost la Iași cu ea.

Sper că nu v-am plictisit prea mult cu povestea mea și pe viitor o să mai pun poze privind stadiul în care am ajuns cu mașina.

 

Poze de când maÈ™ina era întreagă :)  :)  :)  :)

629bd3470230162.jpg df29bb470230298.jpg e69b75470230445.jpg

 

Câteva poze de acum:

234380470243781.jpg 3135b3470243842.jpg 9e626e470243958.jpg 539aaf470244222.jpg 2620f6470244335.jpg 8590fd470244437.jpg 8c926d470244507.jpg 5b90b3470244579.jpg b9f4b1470244654.jpg

 

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam nasol daca ai venit pentru discutii tehnice. Noi suntem aici mai mult pentru relaxare, probabil o sa te plictisesti repede. Poate singurul avantaj e ca nu o sa dai de cocalari, copii prosti sau cine stie ce retarzi. In rest, bine ai venit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, nu asculta de wlf.

Bine ai venit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam nasol daca ai venit pentru discutii tehnice. Noi suntem aici mai mult pentru relaxare, probabil o sa te plictisesti repede. Poate singurul avantaj e ca nu o sa dai de cocalari, copii prosti sau cine stie ce retarzi. In rest, bine ai venit.

Acum nu mă aștept să-mi spuneți cotele de rectificare de la vibrochen, sau cine știe ce altă aberație, dar sper să nu-mi pierd timpul, în căutarea unor soluții, citind tot felul de prostii lipsite de orice valoare.

Întradevăr, sper ca aici să nu mai dau de tot felul de oameni, refuz să-i cataloghez, care în afară că au dat zeci de mii de euro pe o mașină, personal nu au făcut nimic la ea. Eu înțeleg altfel termenul de pasionat. Poți face o bijuterie apreciată de foarte mulți și dintrun E46 pe care mulți îl cataloghează ca și cazan, termen care mie personal îmi displace foarte mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

personal nu au făcut nimic la ea

De când ai cont "dincolo"?

Au auzit de userul ihearto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De când ai cont "dincolo"?

Au auzit de userul ihearto?

Din 2013. Nu È›in minte să fi relaÈ›ionat cu user-ul menÈ›ionat de tine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rareß face parte din comitetul de intampinare a noilor-veniti

 

Este un fel de hula boy autohton

KC40624_Hula_Boy_Ukulele.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt cativa care se baga la discutii tehnice, trebuie doar sa ii intarati.

Ce e bine aici ca iti poti modera topicul deschis

 

Ex: daca mas foloseste cuvinte dosnice, le poti schimba in cuvine gen: prajitura, anou, tub... etc

 

Bine ai venit

 

Chiar daca nu o sa gasesti mereu raspunsuri tehnice care sa te satisfaca sigur te vei distra

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Am aflat de voi de la bunul È™i mult mai tânărul meu prieten Kenbobo. 

 

 

Pe aici mai intra si lachetele si citeste, sper sa nu se aleaga cu vreun ban Kenbobo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare, bine ai venit :)

 

am avut mereu o curiozitate legata de aerisirile din capota. Nu intra apa pe acolo, cand ploua and shit ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare, bine ai venit :)

 

am avut mereu o curiozitate legata de aerisirile din capota. Nu intra apa pe acolo, cand ploua and shit ?

 

Nu, pentru că pe dedesubt am pus plexiglas de 1mm grosime care s-a mulat perfect pe aerisire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de 3.0 ce varianta este? 186, 192 sau 204cp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristiii!

Eu sunt cel mai mic de aici, iti spun si eu bun venit. 

Cum zicea WLF, suntem aici pentru relaxare, daca vei avea parte de comentarii acide sau mistouri, priveste latura funny, nu va fi nimic personal, aici nimeni nu are nimic cu nimeni.

 

Doar MAS are cateodata figuri in capul.


Eu stiu ca sunt doua variante, 184 si 204. De unde 192 ?

Te pui cu MAS?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca sunt doua variante, 184 si 204. De unde 192 ?

Intre 98 si 2002. Parca. Asa are rabla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

192 doar la E39 era mi se pare, motorul de pe E46 venea cu 184 pe cel fara facelift si 204 facelift. In aceasi perioada era si 218 pe X5 mi se pare, din 2004 in sus.

 

Si legat de masina. Acolo la bara fata, dedesubt, arata ciudat, mai venea ceva garnitura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit, se umple forumul de E46 :)

 

Nu asculta de wlf, el a umblat numai cu frantuzesti, ultima oara avea ceva Renault de fete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiesta de fete.

 

Dar acuma umblu de vreo 8 luni cu un Focus cam din aceasi generatie cu E46, sau e posibil sa fie cu E90 ca nu se pupa la ani, dar are pachet sport ST corespondent cu unul de M de pe E46, jante 18, bara fata spate, praguri, eleron, volan, schimbator, scaune etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 motorul de pe E46 venea cu 184 pe cel fara facelift si 204 facelift. 

 

da

 

12801359_981192778615253_590603602249387

Share this post


Link to post
Share on other sites

V-am zis. Isi mai face si reclama mascata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e reclama, ca pe asta nu il vand, e masina de zi cu zi, consum foarte mic, fiabila, arata foarte cool, e perfecta de oras. Ma cam omoara jantele pe 18, dar eu merg ca mosii oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am avut bre din asta, am avut modelu asta mai nou dupa 2009, dar era pentru vanzare.

 

Asta era:

 

 613049_1837209.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.