Jump to content
Pole

Legea antifumat

  

25 members have voted

  1. 1. De acord cu legea antifumat ?

    • DA
      10
    • NU
      8
    • Ma doare-n bostan
      7


Recommended Posts

Isterie generala bai nene, motiv de flame si la noi asadar.

 

deci ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi se parea ok asa cum era prin restaurante, vrei la fumatori stii clar unde te asezi , vrei invers.. e simplu, nu stiu , probabil ca p-astia prin statiile de autobuze ii deranjeaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine vrea sa facă bani, sa înceapă să importe aparate electrice pentru încălzit exterior.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt fumator. Depinde cine fumeaza. Cei care sunt civilizati nu deranjeaza. Problema e ca sunt destul de putini. Majoritatea fumatorilor scrumeaza oriunde si isi arunca tigarile peste tot. 

Si, apropos de restaurante, e destul de nasol cand esti intr-o carciuma si nu exista spatii pentru nefumatori si peste tot pluteste fumul ala de tigara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is foarte bucuros pentru legea asta si am votat da.

 

 

Rares, stiu ce cadou tre sa-mi faci. Un aparat de-ăla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer mie nu imi convine legea asta. Nu e corect facuta. Is de acord cu spatiile publice, restaurante, parcuri etc. Dar mai nene in cafenele si birturi trebuia lasat fumatul. Sau macar obligatia de a face un spatiu pt. nefumatori. Nici nu mai imi pot savura coniacul asa cum imi place mie. Cateodata dupa o zi de lucru abia astept sa ajung la bodega si stau intr un nor de fum si sa simt cum mi se incalzeste grumazul de la o cinzeaca.

In mall la noi, aproape un etaj intreg sa inchis din cauza asta. Au mai ramas ceva jocuri mecanice si cinema urile.

Edited by Calin
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

am votat ma doare-n bostan... imi place cum suna

 

 

calin, punem cazul in care blue e nefumator si vine sa puna niste muzica buna la birt

 

pai e corect sa iasa de acolo ca o sunca?

 

pai asa daca e voie cu d-astea de ce n-ar fi voie sa ne si basim cu zgomot?

 

cum aar fi?

 

 

 

.

 

 

 

si una pe tema asta

 

cum se agata mai nou, cica... vii la mine sa fumam? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa fie aiurea. Mergi la birt, ieși cu berea în mână, pe trotuar, ca un troglodit, să fumezi.

Cel mai nașpa va fi pt restaurante. Adică mănânc, vreau o cafea și fumez în picioare, cu ceașca în mână, afară.

Sa nu mai zic ca nu se va putea fuma în incinta clădirilor publice. Nu că în clădire, în incintă. Gări, de exemplu.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum cativa ani  in Hamburg, am coborat din tren sa fumez... o scrumiera mare din piatra care fumega intens incadrata de o dunga galbena trasata pe jos, cam 4 pe 2 metri si o inghesuiala de nedescris

 

m-am inghesuit si eu intre viciosi si am sudat doua

 

de rahat m-am simtit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici macar la bostan. Sa mai spun ca n-am pus ever gura pe mahoarca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai. Dar vaparea? Fara miÅŸto. Am aproape 2 luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deja se simte si ma afecteaza direct.vanzarile la bar pe timp de zi au scazut drastic,dimineata la cafea pustiu

 

cine are terasa anul asta va da lovitura

 

o lege care trebuia mult mai bine detaliata,la cafenele si baruri e o aberatie totala

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai. Ziceti ma de vapare. Aburu ala e interzis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia electronica se poate folosi in spatii publice, baruri si plm, nu in autobuze sau locuri de joaca.

 

Potrivit art.I pct. 2. din Legea nr.15 /2016, fumatul nu include ÅŸi utilizarea tigaretelor electronice, acestea fiind “produse care pot fi folosite pentru consumul de vapori care contin nicotina prin intermediul unui mustiuc sau orice componenta a acestui produs, inclusiv un cartus, un rezervor si dispozitivul fara cartus sau rezervorâ€. Potrivit art.I pct.6. din Legea nr. 15/2016, utilizarea tigaretei electronice este interzisa doar in spatiile prevazute la art. 2 lit. n^1) din Legea nr.349/2002, respectiv in mijloacele de transport in comun! In forma sa modificata si completata, prin legea nr.15/2016, Legea nr.349/2002 prevede la art.3 următoarele: “(1) se interzice fumatul in toate spatiile publice inchise, spatiile inchise de la locul de munca, mijloacele de transport in comun, locurile de joaca pentru copii. De la prezentele prevederi fac exceptie celulele pentru detinuti din penitenciarele de maximă siguranta. (1^1) Se interzice complet fumatul in unitatile sanitare, de invatamant, precum si in cele destinate protectiei si asistentei copilului, de stat si private. (1^2) în spaÅ£iile prevăzute la art. 2 lit. n^1 (in mijloacele de transport in comun) este interzisa inclusiv utilizarea tigaretei electronice.†

Share this post


Link to post
Share on other sites

deja se simte si ma afecteaza direct.vanzarile la bar pe timp de zi au scazut drastic,dimineata la cafea pustiu

 

cine are terasa anul asta va da lovitura

 

o lege care trebuia mult mai bine detaliata,la cafenele si baruri e o aberatie totala

in uk au dat faliment 1/3 din carciumi dupa ce au dat legea. 

in belgia sunt ceva terase  semiacoperite cu incalzitoare pe gaz. Daca sunt peste 0 se poate sta, nu  e comod sau foarte placut dar suportabil.  In baruri de cartier, seara tarziu, dupa 9 gen te mai lasa sa fumezi inautru.  Oricum pentru mine din octombrie  pana in mai e sezon mnort, nu calc in carciumi sau restaurante, e   ca  dracul, unii la masa, altii in fata rebegiti la o tigare, apoi mai ies si ei ca ce plm stam asa mult.. si ma lipsesc... iarna ma duc doar la filme si in excursii cu masina, altfel nimic.  MAi bine ii invit la mine acasa si gata. 

Vara pe terasa e ok, ies mult mai des. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai nașpa va fi pt restaurante. Adică mănânc, vreau o cafea și fumez în picioare, cu ceașca în mână, afară.

.

In Ungaria, asa se procedeaza si e normal. Nu trebuie nimeni sa inghita fumul altuia in restaurant.

Fumeaza rapid afara, revine si gata.

Majoritatea fumatorilor scrumeaza oriunde si isi arunca tigarile peste tot.

 

Asta ramane, ca fumatul pe trotuar nu e interzis si aia 7 ani de acasa nu-s inclusi in lege.

Edited by jeezy
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o presimtire ca legea asta va suferi o intoarcere ca la ploiesti, in caz ca va avea de suferit consumul de tigari

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

votat DA :thumbup: ! moarte tutungiilor  :censored:  :punk:  :bash:  :excl:

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.