Jump to content
Pole

Legea antifumat

  

25 members have voted

  1. 1. De acord cu legea antifumat ?

    • DA
      10
    • NU
      8
    • Ma doare-n bostan
      7


Recommended Posts

ii astept pe nefumatori in bar sa suplineasca lipsa fumatorilor,acum ca s a dat legea mult asteptata

 

dar nu i vezi,futu i in gura

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un obicei deranjant pentru nefumatori.

 

Si pentru mine, ca si nebautor, este deranjant sa-i vad pe unii pusi in cap si cu chef de scandal, but u don't see me complaining, now do ya?

 

e o mizerie discriminatorie legea aia. N-am vazut pana acum vreun fumator care, ametit de la prea multa nicotina, sa se ia la bataie cu mediul inconjurator. Treaba cu spatiul pentru fumatori si nefumatori era cea mai corecta.

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

cea mai mare tampenie pe care o aud de cand cu asta antifumat, e aia cu interzicerea coca cola si macdonalds, pe principiul ca nici ala nu e un obicei sanatos.

 

treaba e ca acum au aparut niste soiuri noi de imbecili, atat fumatori cat si nefumatori.

 

Nu cred ca va da nimeni faliment, nu din cauza asta, lumea se va adapta. N-ai cum sa nu mai vii in carciuma doar ca nu mai poti fuma, pentru ca nu veneai in carciuma ca sa fumezi exclusiv, ci ca sa bei ca zdreanta, sa socializezi gen si poate pica si ceva de vazut in fara. Tre sa fii nebun sa renunti la aspectele astea, doar ca tre' sa fumezi in afara carciumii. 

 

faliment au dat o gramada de carciumi si pana acum, cat fumatul era permis.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

votat DA :thumbup: ! moarte tutungiilor  :censored:  :punk:  :bash:  :excl:

au facut la biziday calcul, nu te bucura asa, daca se lasa jumatate din fumatorii actuali de fumat, o sa iti dubleaze contributia la sanatate 

noi astia fumatorii dam o groaza de bani la stat si mancam si putina pensie.. :)

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pentru mine, ca si nebautor, este deranjant sa-i vad pe unii pusi in cap si cu chef de scandal, but u don't see me complaining, now do ya?

 

e o mizerie discriminatorie legea aia. N-am vazut pana acum vreun fumator care, ametit de la prea multa nicotina, sa se ia la bataie cu mediul inconjurator. Treaba cu spatiul pentru fumatori si nefumatori era cea mai corecta.

N-are nici o legatura una cu alta. Ba te deranjeaza daca vreunul dintre ei incearca sa te bata sau sa-ti dea vreo sticla in cap. 

Sa bei pasiv nu prea se poate. Dar sa fumezi pasiv - clar.

Principala chestie care pe mine ma deranjeaza la majoritatea fumatorilor este faptul ca multi dintre ei nu intreaba daca te deranjeaza fumul de tigara. Pe mine ma enerveaza asta mai mult decat fumul in sine - pentru ca denota lipsa de respect. Unii se trezesc sa scrumeze oriunde si sa-si arunce chistoacele pe jos - alta chestie de cacat. Astia sunt tot aia care arunca pe jos cam orice gunoi.

Treaba asta cu spatiul pentru fumatori si nefumatori n-are aplicabilitate reala. In primul rand, cand te duci la o masa cu cineva, intotdeauna unii vor fuma si altii nu. Nu poti sa-i separi in functie de asta. Sau, ce faci, iti alegi prietenii in functie de criteriul asta? 

Iar pentru aia care au restaurante si carciumi, e cam greu de facut doua zone pentru ca spatiul oricum e destul de mic. Mai ales in cazul restaurantelor din zona centrala.

 si ceva de citit in ....

Deci esti o fire romantica totusi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fii serios, nu se lasa nici dracu de fumat! Din partea mea, se pot mari deja contributiile la sanatate pentru fumatori :)))) 

@pole: si mie mi se pare noaptea mintii faza cu mcdonalds si cola, e problema fiecaruia ce mananca sau bea, cat timp nu ma afecteaza pe mine. La fel si cu fumatorii, mi se rupe pwla ca fumezi, poti sa ti le bagi direct in vena, numa sa nu ma deranjeze pe mine.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

au facut la biziday calcul, nu te bucura asa, daca se lasa jumatate din fumatorii actuali de fumat, o sa iti dubleaze contributia la sanatate 

noi astia fumatorii dam o groaza de bani la stat si mancam si putina pensie.. :)

Asta e alta prostie. Nu s-a interzis fumatul si comercializarea tigarilor. S-a interzis doar fumatul in unele locuri.

Oricum la romani clar creste productivitatea si profitul daca se termina cu fumatul la liber. La noi ritualul ala cu tigarea si cafeaua dureaza extrem de mult. Orice pauza devine o barfa interminabila din cauza fumatului.

Si aia cu falimentul tot o aberatie e. Pur si simplu nu merge treaba la modul general, nu pentru ca nu se mai poate fuma. 

Doar nu o sa inceapa toti sa stea in casa pentru ca nu se va mai putea fuma.

 

Oamenii castiga putin si e mai ieftin sa-ti iei niste alcool ieftin si niste tigari d-alea de contrabanda si sa fumezi acasa. Dar nu din cauza vreunei legi.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum o dai, fumatorii nu vor fi obiectivi cu privire la subiectul in discutie.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nimeni nu e obiectiv.ce mi place cel mai mult e ca aia care ies cel mult de două ori pe an în vreun bar sau club sunt cei mai vehementi ca domne,pe mine mă deranjează fumu de țigară

 

cel mai corect din punct de vedere democratic era să se lase la alegerea patronilor ce specific să aibă localul,de fumători sau nefumatori iar ăștia să aleagă

 

dar era evident ca 99% alegeau să facă pentru fumători pentru ca în procent covârșitor consumatorii barurilor,cluburilor și cafenelelor sunt fumatori

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asta era o chestie misto. Adica sa alegi locul in functie de acest detaliu.

 

Pe mine nu ma intereseaza de baruri si cluburi, dar in restaurante merg des si nu-mi place chestia asta cu fumatul acolo. Nu pot sa mananc in fum de tigara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

puteau să scoată din restaurante și să lase la alegere în celelalte localuri,cred ca era o soluție mult mai ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma rog, eu abia astept sa vad rebelii care vor fuma in continuare prin cluburi si scandalurile ce vor urma intre angajati si clienti, abia astept, e o forma de flame :)

 

nu mai zic de pacalicii reclamagii, care vor sta non stop pe 112 sa toarne toti ilegalii care fumeaza. O sa fie frumos.

 

eu nu mai fumez de vreo 5-6 ani, beau ca o tarfa din vaslui si ma doare in ... de fum sau ceva, nu ma deranjeaza cu nimic fumatorii din carciumi, toti prietenii mei fumeaza, mai putin eu, asa ca si daca vor iesi afara sa fumeze, eu o sa ies cu ei.

 

iar asta cu fumatul pasiv care ma omoara, pai in ... mea, daca faci o analiza de calitate a aerului, cred ca e mai sanatos sa fumezi decat sa respiri aer de oras :)

 

o sa zic ca e lege sanatoasa asta, cand nu o sa mai vad dare de fum dupa toata troacele, taxiurile si dubele, dar cu ITP valabil luat pe 50 de lei.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nimeni nu e obiectiv.ce mi place cel mai mult e ca aia care ies cel mult de două ori pe an în vreun bar sau club sunt cei mai vehementi ca domne,pe mine mă deranjează fumu de țigară

 

cel mai corect din punct de vedere democratic era să se lase la alegerea patronilor ce specific să aibă localul,de fumători sau nefumatori iar ăștia să aleagă

 

dar era evident ca 99% alegeau să facă pentru fumători pentru ca în procent covârșitor consumatorii barurilor,cluburilor și cafenelelor sunt fumatori

Uite spre exemplu, de multe ori ma sunau prieteni sa mergem sa vedem vreun meci ceva intr-un bar, si evitam sa merg tocmai din cauza fumului excesiv, cu toate ca niciunul de la masa noastra nu fuma, in schimb 3 mese alaturate lansau adevarati nori ... si nu ma lua cu baruri de nefumatori si alte cacaturi, ca nu am vazut bar sportiv de nefumatori ... asa ca ma doare-n pix de faptul ca e nevoita maria-sa - fumatorul - sa-si miste curul 1 minut afara sa pufaie. 

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai zic de pacalicii reclamagii, care vor sta non stop pe 112 sa toarne toti ilegalii care fumeaza. O sa fie frumos.

Am inteles ca trebuie sa faca si o poza celui care fumeaza. Si mai departe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

puteau să scoată din restaurante și să lase la alegere în celelalte localuri,cred ca era o soluție mult mai ok

Vorbesti vorbe, asta cu bunul simt nu tine la noi, romanul pana nu-i pui bocancul pe gat si-l obligi, nu scoti nimic de la el. Daca era bun simt (ma refer la ambele tabere) nu se ajungea la situatia de fata. 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum tu te simti lezat ca aia fumeaza in acelasi spatiu asa ma pot simti si eu lezat ca trebuie sa ies afara din cauza ta.

 

Nu stiu care I problema ta, dar le iei prea personal

 

Nu s fumator dar fumez ocazional, inteleg pozitia fiecarei parti, sunt proprietar de bar de multi ani si crede ma ca stiu ce vorbesc

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa si, nu e bar ala, e un chiosc in care nu intri, doar dai banii prin gaurica aia.. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum tu te simti lezat ca aia fumeaza in acelasi spatiu asa ma pot simti si eu lezat ca trebuie sa ies afara din cauza ta.

 

Nu stiu care I problema ta, dar le iei prea personal

 

Nu s fumator dar fumez ocazional, inteleg pozitia fiecarei parti, sunt proprietar de bar de multi ani si crede ma ca stiu ce vorbesc

Nu iesi afara din cauza mea, ci din cauza ta. Viciul tau este cauza iesirii tale afara. O iau personal in momentul in care ma afecteaza direct, in rest, mi se rupe  :flowers:

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Votat NU!

Nu trebuia aplicata legea ca fumatul sa fie interzis in restaurante. 

Trebuia doar facut loc special pentru fumat,ventilat frumos,pe barosaneala si nimeni numai era deranjat.

Veti vedea voi cati clienti vor pierde cafenelele si restaurantele cu noua lege .

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.