Jump to content
Sign in to follow this  
Pole

Contract nou gaz/curent

Recommended Posts

Ma puteti lamuri si pe mine cu o chestie, gen am cumparat o casa in mogosoaia si urmeaza calvarul cu contractele la gaz si curent. Trebuie doar schimbat titularul, nu sunt contracte noi, adica nu alta racordare etc, sunt pe numele dezvoltatorului acum.

 

Am vazut ca enel ofera si gaz si curent, practic as avea acelasi furnizor, are cineva un asemenea contract sa imi dea detalii cu privire la costuri etc? adica e mai avanatajosa sau sa fac separat, curent la enel si gaz la distrigaz?

 

acum, la mine acasa, am separat, enel si distrigaz, e-on sau cum cacat se cheama hotii astia, mi-ar conveni sa fie la un loc, dar sa nu fie ceva teapa, mult mai scump pretul pe kw, la gaz si curent.

 

de asemenea, cum fac sa ma asigur ca nu platesc facturile neachitate ale fostului proprietar, adica facem contract nou etc, dar poate ma trezesc la prima factura cu plati pe cateva luni in urma...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca si cei de la RDS sunt distribuitori de energie. Au tarife mai mici si fara planuri tarifare orare.

Merita daca ai si cablu+internet de la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

F multi si au bagat curent aici la noi de la Digi si cica e mai eftin. Insa doar bransamente mono, trifazic nu asigura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

grea intrebare, bai. da si eu as opta pentru RDS. la sfatul unora care se joaca pe piata de distributie

 

 

mue enel, da mue asa cum mi-am luat si eu de la ei. dupa faza de asta iarna, cand m-am incalzit la radiator electric, am platit facturi de curent de mai bine de-o mie de euro pana acum.

 

 

si cine plm face citirea la cacatul ala electronic? iarasi am de dat vreo 16 mils si simt cum ma ia apoplexia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rds au si gaz si curent? wtf?

Share this post


Link to post
Share on other sites

electric, atat.

 

nu stiu sa fie alt distribuitor de gaz, altul decat engie

Share this post


Link to post
Share on other sites

electric, atat.

 

nu stiu sa fie alt distribuitor de gaz, altul decat engie

pai acum am gasit la enel, faci electric + gaz la ei, ai nush ce tarif mai bun si 15% reducere la ambele. Mi ar conveni sa am totul la un loc sincer. Oricum am verificat si fata de pretul pe kw de la engie, enel are preturi mai bune la gaz.

 

plm tre sa cer o oferta, nu stiu cat de repede trebuie sa fac contractele dupa cumparare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am facut la enel ambele, prima factura de curent m a ucis ca nu stiu ce suma au inclus si regularizari de n am inteles nimic, iar factura de gaz nu am primit nici acum, in conditiile in care am facut contractul in iunie si suntem in octombrie.

 

deci contemplez un atac cerebral cand ca veni prima factura de gaz, cumulata, cine stie cand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mortii ma-sii, cand voi descoperi o solutie alternativa sa scap de hotii ăștia, o sa fiu tare fericit. Deci nu am inteles si nu o sa inteleg niciodata cum calculeaza astia sumele alea si ce reprezinta toti banii aia care mi se cer pe facturi, taxe de nush ce, adaos de cutare, norma de x, regularizare, ... mea, e hotie pe fata. peste 3000 a venit la curent, pentru ca au inclus si niste costuri oculte, asociate schimbarii locului de consum si transferului de nu stiu ce cacat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi au cerut 20 25 mil sa mute un cacat de contor de pe casa ce urma sa o demplez pe stalpul din fata casei. Cac pe ei, am rezolvat cu o echipa la 6 mil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiti ca 12% din factura reprezinta 'pierderi', nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am facut la enel ambele, prima factura de curent m a ucis ca nu stiu ce suma au inclus si regularizari de n am inteles nimic, iar factura de gaz nu am primit nici acum, in conditiile in care am facut contractul in iunie si suntem in octombrie.

 

deci contemplez un atac cerebral cand ca veni prima factura de gaz, cumulata, cine stie cand.

 

Pai luna asta probabil. Cont online nu ai la ei?

 

Electrica Furnizare si E-on au, ma uit doar acolo, ca facturile oricum vin aiurea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am aplicatia myEnel, nu intelegi nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 luni din iunie -> emitere factura in octombrie dupa logica mea.

 

Pe myEnel nu iti apare factura de gaz inca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

... enel.... bala

... Bala. ... Electrica, la un apartament m-au deconectat ca n am platit o factura de 2 lei in plm. peste 300 lei taxa de deconectare-reconectare. Da, au cerut bani si ca m au deconectat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era sa o patesc si eu, noroc pe mine ca am platit dimineata la 7 la ei in sediu si le-au zis alora sa nu mai mearga la deconectare.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.