Jump to content
Sign in to follow this  
Pole

Tarife Enel

Recommended Posts

Bai nene, imi poate explica si mie cineva mai destept decat mine, ce ... mea inseamna aceste tarife de tip nu stiu ce si nu stiu cum la enel?

 

deci trebuie sa aleg din tarifele lor, un anumit tip de tarif si nu inteleg nimic, nu stiu ce plm sa bifez si nici la ce sa ma raportez. Mortii lor, vreau sa platesc cat consum, insa nu e nicaieri optiunea asta, ce dreq o fi asa de complicat.

 

am atasat "cererea de oferta" aici, poate ma lamureste si pe mine cineva ca tot nu am reusit sa schimb contractele si imi pierd mintile deja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hatisul enel este la fel d eprietenos ca si factura lor.

 

trebuie sa fii ceva cercetas la NASA ca sa pricepi ce vor aia acolo.

 

Cel mai bine mergi si vorbeste la ei. 

 

Din ce vaz acolo, iti calculezi tu cat consumi. tu vrei JT, adica Joasa Tensiune - 220V. Medie tensiune e 380 si mi-e ca-ti sare in aer patul vibrant, plus arsurile aferente pe cur :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pole, mergi la ei. Eu am bifat ceva acolo, la noroc si...

 

 

Am facturi lunare in medie, din ianuarie, de peste 10 mils.

 

Cica sa cer verificarea contorului

PS: anul trecut intre 50 si 80 de lei, ci boiler apa calda pe curent. Acum e pe gaz incalzirea. Iti dai seama cat ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 milioane? ai statie de incarcare pentru masini electrice, nocturna de stadion in gradina? Doamne fereste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm, azi am aruncat teancul de facturi. Intre 8 si 16 mils, pe luna. Doar una (nu ultima) de vreo 150 lei. Eu zic sa verifici si oferta RDS. Daca vrei, sun sa cer un sfat de la cineva care îi activ :) pe piata asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt legat de enel ca fac si pentru gaz tot la ei, insa daca ma poate sfatui din lista aia ce tip de tarif sa aleg, ar fi super :) Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 milioane? ai statie de incarcare pentru masini electrice, nocturna de stadion in gradina? Doamne fereste...

 

 

totusi vorbim de Similea, ar zice Rares

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cac pe ele tarife, iarna merge focul si vara panourile solare. Pt ACM. Daca instalez si fotovoltaicele chiar ca o sa ies bine. Iar daca mai montez in tandem si centrala pe tocaturacredca factura la enel nu o va depasi pe cea de la tel. Eoliana imi asigura luminatul pe timp de noapte asa ca..fuck enel.

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

... ... dar eu tot tre sa ma racordez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care au fost costurile ( macar da-mi o estimare)? In locul respectiv nu exista bransament?

Edited by kathalin

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista bransament desigur, eu doar preiau contractele.

am facut pana la urma ambele, curent si gaz la Enel, pun imediat oferta aici, nu stiu daca e ok sau nu dar aia e acum.

 

edit: asa, deci astea sunt preturile, eu zic ca sunt foarte ok.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.