Jump to content
Sign in to follow this  
Bogdan

OLX

Recommended Posts

deviem de la olx  :D

 

un topicul restauratorilor din orice se cere

 

ne diversificam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zi-mi tu cine reconditioneaza in piele super tare, si e capabil de cusatura din aia. asta e opera unuia din aia mari. era din arad

 

ca sa nu mai zic ca piele tabacita vegetal, ca pe original, p ula aici 

 

ciupa, crede-ma, nivelul din romania e scazut 

Ma cac in ea de cusatura, aia e marea dificultate.

Poti cumpara orice fel de piele, inclusiv tabacita vegetal. Problema e ca bajetii vor la 2 bilete sa iasa ca din fabrica. Nu merge asa.

Da, nivelul e scazut, dar nu peste tot. Exista oameni care isi fac treaba cum trebuie. Si sunt specializati pe ceva anume, nu fac de toate.

Doar ca astea sunt chestii de nisa pentru oamenii foarte bogati.

Ii stiu pe unii din Bucuresti, o familie cu bani, toti pasionati de masini vechi. Au o gramada de masini, inclusiv americane din anii 30-50, si le-au facut la Oldtimer Studio. Au iesit super tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e asa doar pe vopsitorie, pt ca materialele s aceleasi, i mana de lucru e mai ieftina, si la cate masini is samsarite aici, posibil experienta mai mare.  dar pe fusareala, ca la targ.  avem putini vopsitori buni.  

 

in rest nu vine nici dracu' sa-si reconditioneze masinile aici, sau ma rog, doar aia nebuni sau care n au bani de un reconditionat calumea. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai a propos, am gasit prin pod niste carti vechi, gen 1875 Balzac, care le-ar fi valoarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am din 179.., cre' ca unele-s pe ceva pergament, nici macar hartie. in germana. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tine-le, daca sunt de restaurat, te trimit la un muzeu. nu stiu cat te costa 

Share this post


Link to post
Share on other sites

la ce dracu sa le tin, voiam sa le evaluez ca sa stiu cat sa cer pe ele, vreau sa le marit da-le dreq.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am din 179.., cre' ca unele-s pe ceva pergament, nici macar hartie. in germana. 

Ghidul Samsarului, 1798.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciupa e vizibil iritat :(

 

hai ma ciupa ca-l trimit pe mas cu mici sa-ti treaca  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciupa e vizibil iritat :(

 

hai ma ciupa ca-l trimit pe mas cu mici sa-ti treaca  :D

Nu sunt iritat deloc. Ma rog, nu mai mult decat de obicei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah nu. la muzeu e pentru carti gen. ti-o ia pagina cu pagina. probabil ca e undeva la 500-900 lei sau mai mult

 

cu mobila mi-am luat-o in freza de la unul laudat de prin constanta, ca are mare atelier, dotat cu prese de furnir, uscatoare. un gunoi de garaj din beton, mare atelier. cu o freza si un circular de masa 

 

el facea mobila de bucatarie din pal 


ti ai restaurat mobila aia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe langa samsarit am si restaurat yahturi si mobila veche in italia, (plus c am lucrat si pe la glasurit in 96, cu curs in germania si tot ce trebuie. . :D ) . cand zic de restaurat, ma refer la restaurat calumea, nu cu piese din flea market.  aveam de lucru pe 2 ani in avans.  plus ca acu e in service ul de familie un XJSC la restaurat.  doar vopsit, evident, ca altceva nu se poate face la noi, doar in maniera desrisa de tine,c are sincer, dp meu dv nu inseamna restaurat, ci pregatit pt samsarit.   

 

ti-as explica cum se restaureaza dincolo lemnul vechi. n-am vazut pe nimeni aici sa faca asa ceva.  la fel cum n am vazut pe nimeni aici sa restaureze masini calumea. in afara de un tip de la brasov. 

 

Ghidul Samsarului, 1798.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiam pe cineva in sibiu cu lemn, dar am pierdut contactul, cred ca s-a mutat din tara 

Share this post


Link to post
Share on other sites

la vopsitorie, PUNCT. in rest nu avem aproape nimic. ma refer la restauratori calumea, nu cu piese din dezmembrari.

 

Ai dreptate.dar cauza e faptul ca la noi nu exista o piata pt masini restaurate,nu ca n ar fi calitate umana sau meseriasi

 

Degeaba iti faci un atelier smecher cu tot ce trebuie si meseriasi buni daca singurele tale comenzi sunt pentru cocalari care si fac scaune din imitatie brodate cu nike pe tetiera

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, asta dicteaza

 

ca si-n arhitectura. case de cacat, blocuri anvelopate de cacat 

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiam pe cineva in sibiu cu lemn, dar am pierdut contactul, cred ca s-a mutat din tara 

 

 

sunt acum si pe aici care restaureaza mobila veche, dar nu la nivelul celor la care am lucrat in italia.  gandeste te ca aveam ceva trepte in spirala pt ceva barca, iar una din ele a trebuit relacuita pt ca avea in suprafata lacului un pct cat un vf de ac, de la condensul produs de compresor, care a suflat si o picatura de apa care ulterior s a evaporat, lasand acolo un punct mic.  plus astupat cariile din lemn cu un chit special, pe care-l nuantai sa fie exact nuanta lemnului a.i. nu se vedea absolut deloc ca nu e lemn acolo. 

Ai dreptate.dar cauza e faptul ca la noi nu exista o piata pt masini restaurate,nu ca n ar fi calitate umana sau meseriasi

 

Degeaba iti faci un atelier smecher cu tot ce trebuie si meseriasi buni daca singurele tale comenzi sunt pentru cocalari care si dac scaune din imitatie brodate cu nike pe tetiera

 

 

pai da, n avem restauratori pt ca n avem oameni pasionati de asta.  ca sa fii intr adevar pasionat de restaurat tre' sa ai o oarecare educatie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poti recomanda? Chiar am nevoie. Nu-mi trebuie pentru mobila sculpata. 

 

Ci reparat de furnir, reaplicat de furnir prin presa sau vidare si alte operatiuni. 


dureaza putin, dar merita revazut

 


aici munca, ca veni vorba de italia si romani

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal ca unul care detine un yacht din lemn sa l restaureze ca la carte,pt ca si permite

 

Totu se rezuma la bani.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii caut pe astia de aici si ti trimit contact.  au restaurat tot felu' de mobila veche de pe aici de pe sate, si acu-s o gramada de pensiuni/hoteluri mobilate cu d-alea. :)


E normal ca unul care detine un yacht din lemn sa l restaureze ca la carte,pt ca si permite

Totu se rezuma la bani.

 

ma rog.  io sincer nu mi as lua un oldtimer/youngtimer pe care sa nu pot sa-l reconditionez ca din fabrica more or less. sa-l carpesc cu piele nepotrivita, cu piese tot vechi dar poate doar putin mai bune, nu merci.   prefer o masina mica de 2014 cu km sub 50.000 putin plesnita pe care s-o restaurez cu piese originale de pe allegro. :sorcerer: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, vezi ca trec mai incolo scurt sa iti las ceva, am o surpriza pt tine :D Te sun de la poarta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te inteleg blue.dar depinde si de scop

 

spre ex eu am luat e28 din intamplare,a venit un dobitoc cu ea la spalatorie.

 

Masina ce sa zic,pragurile ruginite,vopseaua toata crapata,la oale avea gauri de intra sobolanu

 

Stickere cu sfanta treime si arsenie,leduri albastre etc cred ca ti ai facut o impresie

 

Sa nu zic ca i curgea motorina din pompa de injectie ca de la robinet,probabil a vazut mult ulei de floare la viata ei

 

Pur si simplu mi s a facut mila de masina aia si i am facut individului o oferta pe care a acceptat o.

 

Dupa aia m am apucat de ea,schimbat consumabile,distributie,reconditionat pompa de injectie,frane suspensii etc

 

Intre timp m a lovit un bou in partea stanga si atunci am decis sa i fac toata tinichigeria si s o vopsesc

 

Una peste alta s au adunat multi bani pe care i am bagat in masina,dar nici nu vreau sa exagerez pt ca nu urmaresc s o fac originala si nici s o vand

 

M am atasat de ea,am si lucrat mult la ea personal,interiorul ala de alfa poate fi considerat aiurea de puristi,da e mult mai misto decat orice interior bmw.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, vezi ca trec mai incolo scurt sa iti las ceva, am o surpriza pt tine :D Te sun de la poarta

OK. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

soto e una dintre: haribo, ciocolata neagra sau mici calzi  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau MAS fierbinte ;):wub::sorcerer:

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu esti tot timpul fierbinte, e ok :lol:


HBO merge pe streaming gratis, de ce as plati? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.