Jump to content
Sign in to follow this  
Bogdan

OLX

Recommended Posts

E relativ.daca nu ti iei masina noua e cam loterie

 

Aud foarte multa lume plangandu se de modele relativ noi care au iesit deja din garantie sau au peste 150-200k

 

E evident ca la capitolul fiabilitate le au dus in cap in ultimii ani si cred ca intentionat

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate si pe masinile vechi esti nevoit sa pui piese "noi" , piese care din pacate nu mai respecta normativele vechi de fabricare, cumva daca masina e mai veche fac piesele mai proaste calitativ ca cica sa iasa mai ieftin desi tot scumpe sunt , e ceva paradox stupid sau piata este atat de mare incat nu le mai pasa de calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Dan98 said:

sa care doua caserole de mici de la selgros in wknd cu ea :P 

 

lui @Pole ii plac posesorii de Ford Ranger care transporta o punga de Toortitzi in bena

 

fix, nu inteleg cum plm s-a umplut orasul cu holerele alea portocalii, ca toate sunt si portocalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, SLY said:

E relativ.daca nu ti iei masina noua e cam loterie

 

Aud foarte multa lume plangandu se de modele relativ noi care au iesit deja din garantie sau au peste 150-200k

 

E evident ca la capitolul fiabilitate le au dus in cap in ultimii ani si cred ca intentionat

Pentru ca isi cumpara masini cu multi km, pentru ca pun botul la chilipiruri.

E si vorba de sumele despre care e vorba.

Daca unul are o masina din 2002 sau 2003 si ii pica o piesa care costa 500 euro, dar el o ia cu 300 lei din dezmembrari, nu va face caz din cauza asta.

Pe de alta parte, cand dai 15k pe o masina si iti pica ceva de cateva sute de euro, te apuca spumele, blestemi marca.

 

Cei mai multi se raporteaza la niste lucruri total irelevante sau deloc realiste.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Bogdan said:

 

E si vorba de sumele despre care e vorba.

 

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS. 

Nu prea înțeleg faza cu km mulți. Ce înseamnă mulți? Mulți în total sau mulți pe an? 

O mașină de aproape 2 ani are 60.000km. 

Alta, de 10 ani, are 170.000 km. Care îs mulți? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e alta. De ce inca avem incredere in ideea asta de masina de 10 ani cu 170 000 km? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu știu. 

Honda civic avea aproape 170k km când am luat-o. Motorul nu avea nici pe dracu. În momentul accidentului avea 225k km și da, îi fusese schimbat ambreiajul. 

Seria 1 avea 75k km și la 80k i-a picat un injector. 

Ambele benzină. Ambele aveau 10 ani la momentul cumpărării. 

PS. 

Stai că poate am înțeles greșit. Vrei să spui că e greu de crezut ca o mașină de 10 ani sa aibă "doar" 170k km? 

Edited by F&F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e greu de crezut pentru mine. Majoritatea au mare incredere in cifrele astea.

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie. Cate masini de peste 300 000 km ai vazut?

 

Sa moara ma-sa, toate masinile au 150 000 sau 200 000 km. Toate sunt inghetate in timp sau e un glitch in Matrix, lumea e o simulare.

 

E clar ca nu au inventat romanii nici apa calda,  nici mersul pe jos si nici km dati inapoi.

La un an dupa ce a fost lansat F10 am vazut unul la Autosoft un F10 care avea 210 000 km si un an vechime. Interior impecabil, aspect impecabil.

 

Povestea asta cu masina de 200 000 km e la fel ca aia cu femeia care a avut doar doi iubiti inainte de tine, dar s-a futut doar cu unul. Totul pe intuneric, misionar si nici macar nu i-a placut. Tu esti primul caruia i-o suge si de anal nici n-a auzit.

Edited by Bogdan
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciuna, pt că nu mă interesează nr de km la o mașină doar dacă vreau să o cumpăr. 

Dacă vreau să cumpăr o mașină, caut să nu aibă (mult) peste 100k.

Excepție a fost Honda, care a fost relativ ieftină, dar asta era și ideea, să o pot folosi pt a învăța pe cineva să conducă. 

3 minutes ago, Bogdan said:

 

La un an dupa ce a fost lansat F10 am vazut unul la Autosoft un F10 care avea 210 000 km si un an vechime. Interior impecabil, aspect impecabil.

Sigur adusă de afară. 100%.

Asta nu înseamnă că toate mașinile importate au o grămadă de km. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, era adusa. Dar cate masini din Romania nu sunt aduse de afara? Mai ales dintre astea premium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Știu ce zici. 

Eu zic că, chiar dacă infrastructura rutiera permite un nr mare de km pe an, nu toată lumea face naveta 100km pe zi, + sau -. 

Respectiv, sunt convins că există destule mașini de 7 10 ani care au undeva la 100k, 150k km reali. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, F&F said:

Știu ce zici. 

Eu zic că, chiar dacă infrastructura rutiera permite un nr mare de km pe an, nu toată lumea face naveta 100km pe zi, + sau -. 

Respectiv, sunt convins că există destule mașini de 7 10 ani care au undeva la 100k, 150k km reali. 

100 000 km in 10 ani inseamna extrem de putin. Foarte putini oameni blocheaza bani intr-o masina ca sa mearga atat de putin. Prefera sa mearga cu transportul in comun sau taxiul, iar cand au nevoie de o masina o inchiriaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, Bogdan said:

100 000 km in 10 ani inseamna extrem de putin. Foarte putini oameni blocheaza bani intr-o masina ca sa mearga atat de putin. 

Nu cred că oamenii ăia îs așa puțini cum zici tu. 

Uite, chiar acum 2 pagini simi a zis că niciodată nu a făcut mai mult de 10k pe an. Deci da, dacă acum 10 ani ar fi cumpărat o mașină nouă, acum o vindea cu maxim 100k km. 

 

Sunt convins că sunt destui oameni prin Germania, de exemplu, care folosesc mașina la fel ca simi. 

Cumpărături, casă, muncă și atât. O dată pe an un drum la mare, sau la bulgari, sau în Austria, concediu. 

Să ne zică Puiu câți km are cu e46 le lui, că l-a luat nou. 

Edited by F&F

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu o vindea, o dadea unui prieten care s-ar gandi cativa ani daca sa o cumpere, sau nu.

  • Like 2
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, F&F said:

Nu cred că oamenii ăia îs așa puțini cum zici tu. 

Uite, chiar acum 2 pagini simi a zis că niciodată nu a făcut mai mult de 10k pe an. Deci da, dacă acum 10 ani ar fi cumpărat o mașină nouă, acum o vindea cu maxim 100k km. 

 

Sunt convins că sunt destui oameni prin Germania, de exemplu, care folosesc mașina la fel ca simi. 

Cumpărături, casă, muncă și atât. O dată pe an un drum la mare, sau la bulgari, sau în Austria, concediu. 

Să ne zică Puiu câți km are cu e46 le lui, că l-a luat nou. 

Nu poti sa te raportezi la romani cand vine vorba de cifrele asta. Asta e o tara fara infrastructura, deci e normal sa nu se circule foarte mult.

In Bucuresti faci 10 km in juma de ora sau chiar mai mult, dar in Germania au infrastructura.

Cele mai multe BMW-uri sunt inca aduse din tari din vest.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, Pole said:

nu o vindea, o dadea unui prieten care s-ar gandi cativa ani daca sa o cumpere, sau nu.

True story. Pe bune. 

3 minutes ago, Bogdan said:

 

Când am cautat bmw, am văzut destule seria 1 și 3, toate pe la 10 ani vechime (să se încadreze în buget), care aveau sub 100k km. 

Ăsta pe care l-am luat avea 75k. 

Între 75 și 100k am găsit vreo 5, lejer, pe care am și fost să le văd. 

Apropo, sunt 100% sigur că numărul de km e 100% real. 

Aici se notează nr la km în baza de date la fiecare itp (care se face în fiecare an). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta ai gasit pentru ca asta ai cautat.

 

Insa, in Romania, incearca sa gasesti o masina care sa se vanda cu 300-350 000 km. Gasesti masini de genul asta?

Masinile cu km putini sunt scumpe in Germania si in alte tari dezvoltate. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, Bogdan said:

Asta ai gasit pentru ca asta ai cautat.

Nu am pus nr de km maxim la căutare, ci preț maxim. 

Edited by F&F

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Bogdan a spus:

Pentru ca isi cumpara masini cu multi km, pentru ca pun botul la chilipiruri.

E si vorba de sumele despre care e vorba.

Daca unul are o masina din 2002 sau 2003 si ii pica o piesa care costa 500 euro, dar el o ia cu 300 lei din dezmembrari, nu va face caz din cauza asta.

Pe de alta parte, cand dai 15k pe o masina si iti pica ceva de cateva sute de euro, te apuca spumele, blestemi marca.

 

Cei mai multi se raporteaza la niste lucruri total irelevante sau deloc realiste.

 

 

 

Nu e vorba  numai de asta.e normal sa ti blestemi zilele cand ai dat 15k pe o masina de max 3-4 ani si apar probleme care n ar trebui sa apara,gen turbine picate,injectoare bulite,cutii futute sau alte probleme de gen.

 

Si vorba lui rares,ce inseamna multi km?

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai dat 15 000 euro pe o masina care a costat 50-60 000 euro si iti pica o turbina  sau niste injectoare, chiar nu e mare lucru.

Cutiile automate sunt chiar fiabile in ziua de azi.

 

O masina de peste 150 000 km are multi km. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, SLY said:

 

e normal sa ti blestemi zilele cand ai dat 15k pe o masina de max 3-4 ani si apar probleme care n ar trebui sa apara,gen turbine picate,injectoare bulite,cutii futute sau alte probleme de gen.

 

Lol

A mea avea mai puțin de 2 ani când am luat-o și a împlinit 3 ani luna trecută. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, F&F said:

Nu am pus nr de km maxim la căutare, ci preț maxim. 

Pai si masinile cu pret mare nu au km putini?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.