Jump to content
Sign in to follow this  
Bogdan

OLX

Recommended Posts

2 hours ago, Simi ON said:

 

Eu fac asta, gasesc a fi o mizerie aberanta si degradanta fortarea de a-mi deschide cont si a-l utiliza. Ori cardul bancar.

 

Din destule motive, si niciunul legat de diavol

 

Pierzi timp Simi, lunar :) 

Pai bani in plic in ziua de azi cam greu, nu? Nu cred ca nu ai macar un cont la o banca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cont enel ,cu toate astea mi e atat de siktir sa deschid contul,sa mi amintesc parola,sa completez nu stiu ce cacaturi si sa le dau la bot,incat prefer sa o platesc la orice alimentara din drum la care oricum ma opresc

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are o sula...simi isi pierde acte si telefoane si chei....chitantierul e nou, nici prima fila nu e rupta :lol:

5 minutes ago, SLY said:

Eu am cont enel ,cu toate astea mi e atat de siktir sa deschid contul,sa mi amintesc parola,sa completez nu stiu ce cacaturi si sa le dau la bot,incat prefer sa o platesc la orice alimentara din drum la care oricum ma opresc

 

In 2018 google chrome (si nu numai) tine minte parolele conturilor :)  Le poti si salva pe contul de google ca in cazul in care iti moare calculatorul sa le poti muta pe cel nou/ windowsul reinstalat.

 

cum crezi ca ma loghez la birou pe conturile personale? Tine naiba minte care email si ce parola la fiecare cont :D 

 

la plata online cu cardul nu bagi nimic, direct din cont dai plata obline, bagi datele de pe card si eject

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, SLY said:

Daca nu s ar vinde/inchiria ar scadea si preturile.e logic

 

Cata vreme e cerere o sa se mentina sau o sa creasca,piata se regleaza singura

Nu cred ca e vorba doar de asta.

Nu ma refer doar la Cluj ci la imobiliare in Romania in genere.

Totul se invarte in jurul creditelor si programului Prima Casa.

Daca n-ar fi astea, preturile ar fi cu totul altele.

Sa fim seriosi, Romania e o tara saraca si inapoiata. Foarte multi oameni au plecat din tara si exodul continua, nivelul de trai e scazut, insa unii se indatoreaza pe 30 de ani.

Plus ca toti bulangii stricati s-au facut dezvoltatori. Orice curlangiu combinator face un bloculet sau niste case.  Deci te indatorezi pe 30 de ani ca sa-i faci viata unui cacat bolnav care a facut bani din samsareala, combinatii, camatarie, iar nevasta-sa a fost curva sau videochatista.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 21 minute, jeezy a spus:

Are o sula...simi isi pierde acte si telefoane si chei....chitantierul e nou, nici prima fila nu e rupta :lol:

 

In 2018 google chrome (si nu numai) tine minte parolele conturilor :)  Le poti si salva pe contul de google ca in cazul in care iti moare calculatorul sa le poti muta pe cel nou/ windowsul reinstalat.

 

cum crezi ca ma loghez la birou pe conturile personale? Tine naiba minte care email si ce parola la fiecare cont :D 

 

la plata online cu cardul nu bagi nimic, direct din cont dai plata obline, bagi datele de pe card si eject

 

 

Man.stiu ,am facut plati online nu sunt coborat din capsun.

 

Pur si simplu n am rabdare,consider ca pierd 10 secunde din viata intrand pe contu respectiv,ceva de gen

 

Curios e ca daca vreau sa mi comand ceva care ma intereseaza pe net pot sa stau cu orele.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar cand stai la coada cu factura in mana? Nu consideri ca pierzi timp? 

Inteleg ce zici, caut doar logica :flowers:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 21 minute, Bogdan a spus:

Nu cred ca e vorba doar de asta.

Nu ma refer doar la Cluj ci la imobiliare in Romania in genere.

Totul se invarte in jurul creditelor si programului Prima Casa.

Daca n-ar fi astea, preturile ar fi cu totul altele.

Sa fim seriosi, Romania e o tara saraca si inapoiata. Foarte multi oameni au plecat din tara si exodul continua, nivelul de trai e scazut, insa unii se indatoreaza pe 30 de ani.

Plus ca toti bulangii stricati s-au facut dezvoltatori. Orice curlangiu combinator face un bloculet sau niste case.  Deci te indatorezi pe 30 de ani ca sa-i faci viata unui cacat bolnav care a facut bani din samsareala, combinatii, camatarie, iar nevasta-sa a fost curva sau videochatista.

 

 

Corect.da nu i obliga nimeni sa si faca credite

 

Pana la urma totul se reduce la cerere si oferta,legea pietei libere,infiferent de unde are omul finantarea

 

Asta se intampla peste tot,la noi multi prefera sa plateasca o rata la un credit imobiliar decat o chirie piperata,macar in final se aleg cu ceva chiar daca peste 25 de ani.

 

In ce priveste clujul,nivelul de trai este destul de ridicat fata de alte zone ,locuri de munca inca se gasesc cu salarii decente,scoala inca se face la un nivel destul de bun,de aici si cresterea cererii si in domeniul imobiliar.

Chiar acum, jeezy a spus:

Dar cand stai la coada cu factura in mana? Nu consideri ca pierzi timp? 

Inteleg ce zici, caut doar logica :flowers:

 

 

Nu stau la cozi din principiu,prefer sa plec.am locatii cu paypoint unde nu e nici dracu de obicei,oricum ma opresc sa mi iau vreo eugenie sau covrig asa ca win win

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea e asa.

Cererea si oferta nu reprezinta singurul reper.

Din moment ce totul se bazeaza pe creditare, e un real estate bubble exact cum a fost cel care a cauzat criza din 2007.

Pe langa asta, treaba cu agentii imobiliari, adesea niste cacati care fac bani fara sa faca absolut nimic. Aia isi pun capac la bani din gatul mainii pentru ca e vorba de bani care exista doar pe hartie, bani pe care unii ii platesc fara sa constientizeze ceea ce fac.

In plus, exista multe lucruri care sunt paradoxale acestor cresteri. Populatia e in scadere, emigreaza extrem de multi oameni, multi la munca de jos.

Sa nu uitam ca si la noi a fost un bubble de genul asta. In 2001 preturile erau foarte scazute. In 2007 un apartament pe care l-ai fi cumparat cu 20 000 USD in 2001 valora lejer 60-70 000 euro. In criza, preturile au scazut la jumatate. Si partea interesanta e ca vorbim de o perioada de doar 7-8 ani, nici macar 10.

Acum preturile sunt iar sus, dar tot nu sunt la nivelul la care se aflau in 2007.

Pentru mine e evident ca piata imobiliara nu e influenta doar de cerere si oferta. Cerere exista, asta e clar, insa se si construieste in draci, dar la standarde joase.

Daca pana in 2007 nu prea se construiau blocuri noi, acum se construiesc blocuri noi in toate zonele, in toate ghetourile. Sunt oferte peste oferte.

 

Nu sunt de acord nici cu chestia cu "asta se intampla peste tot".

Nu exista aproximativ nici o tara in care sa existe disperarea asta pentru achizitia unui apartament.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_home_ownership_rate


E wikipedia, dar oricum cam pe acolo suntem.

35 minutes ago, SLY said:

Nu stau la cozi din principiu,prefer sa plec.am locatii cu paypoint unde nu e nici dracu de obicei,oricum ma opresc sa mi iau vreo eugenie sau covrig asa ca win win

Clar. Paypoint-urile merg foarte rapid. Scanezi factura si platesti instant. Si eu mai folosesc uneori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cererea si oferta nu e o functie liniara. Se poate intelege totul mai usor raportandu-ne la echilibrul economic. I se mai spune si echilibrul dintre cerere si oferta 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt nebun, dar chiar cred ca in 30 de ani o sa se schimbe totul.

Ma gandesc in primul rand la tendinta asta de a automatiza totul, de a robotiza totul.

Aia de la amazon au facut depozite enorme care pot functiona cu 2-3 angajati. 

Exact cum revolutia industriala a dus la disparitia a enorm de multe slujbe, la fel se va intampla acum, doar ca nu prea va mai exista loc pentru mediocritate.

Probabil ca societatiile vor fi segregate. Sarakii vor trai in ghetouri si aia bogati vor fi tot mai bogati si tot mai putini.

https://www.huffingtonpost.ca/2017/07/14/85-of-jobs-that-will-exist-in-2030-haven-t-been-invented-yet-d_a_23030098/?guccounter=1&guce_referrer_us=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLnJvLw&guce_referrer_cs=2DPDiF4dSXg7yZXOkWDrxg

 

Sigur ca astia nu vor spune niciodata ca multi vor beli pula, mai ales in conditiile in care oamenii sunt tot mai multi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cotizam la ecosexualitate, ca sa fie clar.

 

30 sau pe aproape, feminist, ecosexual. merge la descriere.

 

 

 

ecosexuality-you-1503405180.jpg?resize=7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schizofrenie cu deziluzii si delir mistic mai degraba.

 

fac pariu ca are voce din aia subtire si gatuita, gen DYC.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.