Jump to content
Sign in to follow this  
Bogdan

OLX

Recommended Posts

Ultima fraza...iar e de neinteles

 

 

Mistăr C e flegmatic in seara asta?

Acum 1 minut, Bogdan a spus:

 

 

O masina de peste 150 000 km are multi km. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

150k in romania sunt destul de multi

 

150k facuti in vest pe autostrada si pe drumurile lor sunt irelevanti la o masina buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, Bogdan said:

Pai si masinile cu pret mare nu au km putini?

Nu mi se pare că am plătit peste medie când am luat seria 1. Au fost oameni care chiar s-au mirat că a fost relativ puțin. 

Nu știu.. 

4 minutes ago, SLY said:

 

Am greșit, am crezut ca Bogdan a scris ceva, dar a fost sly. 

Edited by F&F
Bad post.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pupi la Bogdan, la o masina de 15k sa decartezi 1k € nu e tragedie dpmdv.

sau iei logan/duster nou cu garantie...dar cum romanii isi iau masina ca sa se arate si ca sa agate fufe...cu dacia nu lovesti :lol:

sau cum zice verssatu : dus balosu’ la neagra®️

 

Si pupi si la sly, o masina pana in 150k km e ok, depinde ce cauti. Eu am vrut sub 100k dar am gasit la 113k si acum are 117k....dar am tinut la buget ca am lasat 1.5k la weltauto pentru intermediere

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ma bogatilor.ma fut in ele de masini

 

Decat sa dau 1k pe o piesa picata la o masina pe care am fost suficient de bou incat sa dau 15k,prefer sa umblu cu tomberoane si sa cheltui aia 1k pe undeva la plaja stand cu pula la soare.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de bogatie ci de cat % bagi in masina cu piesa nou nouta ;) 

 

eu m-am obisnuit cu e46-le, 1k € pe an in piese si manopera dar nu ma lasa in drum....la fel

a fost si la e60 ca am schimbat piese preventiv....allroadu inca se tine bine dar va urma schimbul de ulei la cutie

 

si-s genu’ care face revizia o singura data pe an, nu ziua de salariu si vizita la service

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, SLY said:

150k in romania sunt destul de multi

 

150k facuti in vest pe autostrada si pe drumurile lor sunt irelevanti la o masina buna.

Inainte asa era, insa acum nu cred ca mai e valabila chestia asta.

Planned obsolescence.

 

Plus ca, daca e vorba de masinile astea de 150 000 km care au 10 ani, degeaba au doar 150 000 km pentru ca tot ce e cauciuc e uzat. 

Iar astea moderne sunt pline de cauciuc si plastic.

Un M30 tine pana cand nu mai ramane nimic din caroserie.  La fel si diesel-urile astea vechi, ordinare. Nu vor sa moara.

O masina moderna e atat de complexa, mai ales astea diesel, incat n-au cum sa reziste la fel.

Lupta asta pentru emisii face masinile tot mai tampite.

 

Insa nu poti spune ca masinile noi nu sunt o evolutie fata de masinile vechi. Evolutia e evidenta din multe puncte de vedere: ergonomie, confort, eficienta, putere, consum, emisiii. Insa sunt tot mai mult niste bunuri de consum menite sa fie inlocuite in 3-5 ani.

Edited by Bogdan
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ajungem exact la ce ziceam.masinile din ultimii ani sufera grav la capitolul fiabilitate.indiferent de marca

 

Iar aia care insista cu 150k la masini vechi sunt cel putin idioti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca-s dovediti aia 150k reali e ok. E60-ul avea 116k cand l-am

dat, apai nu-mi zi ca e uzat ca

unul cu 300k reali ca nu te cred.

 

releu bujii + bujii + amortizoare fata + garnituri intercooler + discuri si placute fata pe original + schimb ulei in cutie (care era curat uleiul) au fost lucrarile “mari”...dar astea costa...daca strangi un an bani de e60 normal ca 1k € te baga in depresie

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, jeezy said:

Nu e vorba de bogatie ci de cat % bagi in masina cu piesa nou nouta ;) 

For the record, eu sunt sarak, n-am masina. Mi-ar placea un BMW vechi, ceva patratos si mai batran decat mine.

5 minutes ago, SLY said:

Pai ajungem exact la ce ziceam.masinile din ultimii ani sufera grav la capitolul fiabilitate.indiferent de marca

Masinile nu sunt facute pentru aia care le cumpara second hand dupa 8 ani.

Eu cred ca ei nici macar nu ii iau in calcul pe aia care cumpara astfel de masini.

E simplu sa-ti dai seama de chestia asta dupa rapiditatea cu care scot facelift-uri si modele noi. Vor ajunge sa scoate un model nou pe an sau la un an si jumatate. 

X5-ul o sa iasa la fel de des ca iPhone-ul.

 

L.E: Unele masini sunt fiabile. In special alea care nu sunt foarte accesorizate. E87, E90, X3 E83, E60 LCI. Chiar fiabile.

Edited by Bogdan
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calculand o medie de 20k pe an la 10 ani rezulta 200k.unii fac mai mult

 

Ce i sub chiar sunt exceptii,gen bunicuta care o freca la piata sau medicu stomatolog care i o facuse cadou amantei ca a 3 a masina,folosita duminica cand nu ploua

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly, depinde cate masini sunt in familie si care e a doua masina.

 

@Bogdan si io vreau un coupe vechi fara electronica prea multa dar nu am unde il tine. Optiuni sunt de la E30, E36 la Nissan Silvia (200SX). 

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, SLY said:

Ce i sub chiar sunt exceptii,gen bunicuta care o freca la piata sau medicu stomatolog care i o facuse cadou amantei ca a 3 a masina,folosita duminica cand nu ploua

Eu ma mir ca povestea asta cu medicul batran care mergea cu masina doar o data pe luna sau baba care si-a cumparat masina de 200 cp sunt inca de actualitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu is cu Sly. As mai adauga, totusi,  doar nevoia de siguranta, nu se stie ce bou baut intalnesti pe drum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Minte-ma frumos si te cred...cam

asa se pune problema Bogdane.

Edited by jeezy
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, jeezy said:

 

@Bogdan si io vreau un coupe vechi fara electronica prea multa dar nu am unde il tine. Optiuni sunt de la E30, E36 la Nissan Silvia (200SX). 

Mie mi-ar placea ceva mai vechi. Ceva nesimtit, cu multe elemente din crom si fer la interior. O rabla d-aia din care nu scapi cu viata in caz de ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MB-ul pus de krebs era maxim, 280-ul coupe

 

SX-ul merita pentru CP vs taxe ca are turbo si pe 2.0.

Edited by jeezy
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord ,lamborghini,porsche ieftineli din astea

 

Nu mi spune ca un passat sau un bmw o fi ceva masina de duminica,decat daca e vreo seria 8 cu v12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly, daca e un Bmw 5 (rechin), parca ai unul, nu l-as freca de amiaza zilnic, e  o masina de care sa te bucuri la trafic minimal. Cutie manuala, sa mesteci in mamaliga cu placere.

 

seara si in weekend, cand e (mai) gol

 

 

Masina “merita” cata vreme iti pune zambetul pe buze. Pentru facut treaba exista Logan.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu e28 circul aproape zilnic.

 

Am mai multe masini de duminica pe sistem ol style tomberon.pacat ca n am vreme de ele ca in general duminica dorm sau merg cu moto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Insemna ca traficul e decent...eu m-am acomodat prea bine cu automata ca sa renunt la ea ca daily driver.

Mai ies cu masina prietenei din an in pasti, A3 manual, imi place maxim masina ca are 140cp si e usoara dar tot spre automata inclin in cj.

A3-ul e undeva la capitolul vechi insa nu destul de vechi...ah si e tractiune fata...totusi placut mestecatul in mamaliga.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu inclin spre taxi daca n-ai nevoie zilnica de masina 

 

la o adica mai contribui la injuraturi 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duc dorul unei manuale de duminica, dar una usoara cu macar 200cp si tractiune spate desi financiar nu e o idee buna.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.