Jump to content
Sign in to follow this  
Bogdan

OLX

Recommended Posts

cineva trebuie sa ii potoleasca pe astia cu imobiliarele din cluj, n-am inteles cum a ajuns orasul ala sa rivalizeze cu riviera franceza la preturi.

 

muie in esenta.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu esti singurul, eu am cumparat la 1000e/mp si era finisat (nu pe placul meu, dar finisat in bloc vechi, ma rog, vila.)

Inca nu imi e clar cum anul trecut s-au vandut apartamente la 2000e/mp.

 

Problema e alta, ca se construieste in continuu si se cumpara tot...indiferent de calitatea blocului. Un exemplu ar fi peretii despartitori dintre apartamente, tragi un vant in dormitor si te aude vecinul din propria bucatarie.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu s ar vinde/inchiria ar scadea si preturile.e logic

 

Cata vreme e cerere o sa se mentina sau o sa creasca,piata se regleaza singura

Share this post


Link to post
Share on other sites

In conditiile in care ROBOR-ul nu sta locului, sunt curios de unde sunt bani de achizitii.

Cand aud de cate un apartament 100k+ cumparat cash ma ia cu emotii.

Just now, Dan98 said:

Sa dea naiba sa plece vreo firma mai mare de IT si un Bosch din zona si au belit pula

 

Nu pleaca ma Dane, sunt cumparate de firme straine. Si-s tot mamuti cu sute de angajati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu numai ca nu o sa plece,dar probabil o sa se investeasca masiv in continuare.

 

Salariile sunt in continuare mai mici ca in alte tari si le convine,avand in vedere ca este forta de munca calificata sau supracalificata

Share this post


Link to post
Share on other sites

romanii sunt complet cretini, dupa ce ca avem cel mai mizerabil nivel de trai din uniune, suntem dispusi sa platim mai mult cam pe orice cacat, decat unu care traieste de 50 de ori mai bine decat noi. "pai ce ba, sa zice lumea ca eu n-are bani?"

 

romanisme din astea de ghertoi prosti, sarakii cu harfe, daca-i cauti la credite te miri ca mai au bani de faina la o spatamana dupa salariu.

 

sunt inepuizabiele fazele pe care le vad la benzinarii, cu blenoragii din astea, masini scumpe, tocaturi de prin afara probabil, dar baga de 20-50 de lei benzina. x6-urile din romania cred ca nu mai vad plinul de cand au iesit din fabrica.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare normal sa tii cash,cata vreme bancile te ard la comisioane ca pe fraieri

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, SLY said:

Mi se pare normal sa tii cash,cata vreme bancile te ard la comisioane ca pe fraieri

 

 

 

Depinde foarte mult de banca.

 

BT are comision de incasare, se aplica la orice incasezi cu exceptia salariului. Pai le-am dat eject, adica mi se pare de prost gust. Plus ca au comisioane dinalea ce variaza in functie de suma incasata/transferata. Nu zice nimeni sa lucreze gratis, dar hai, muie, ca tot platesc online si cam mult trage de pe mine ca PF.

 

De vreo 4 ani sunt la garanti, comision de incasare nu au deloc, comision la transfer nu am platit mai mult de 3 lei / tranzactie. 

Si comision de administrare lunar am doar la un cont, cel fara card, unde mai tin bani din cand in cand. Ca doar sa nu cadem in vreo muiala cu cardul.

Ah....si n-am contactless, priceless mi se pare chestia asta.

 

Plus ca bancile in principiu te ard cand ridici banii din depozit inainte de termen. In ziua termenului nu ai absolut nici o taxa/comision.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

brd is dulci si o spun cu toata mandria, fiind clientul lor.

 

singurul impediment e ca am mereu cardul blocat, de parca-s unul care e anchetat pentru implicarea in vreo retea de prostitutie sau trafic de arme.

 

in rest nimic de reprosat. si pana la urma trebuie sa le dau dreptate, pentru ca mereu aud vreo voce calda cand ii sun.

 

promit ca merg la reeducare si nu le mai contest nicio decizie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce tepe s au luat de la banci in tara asta, nu ma mir ca increderea in sistemul bancar e foarte scazuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-ti dau nimic, da-i in plm. pot trece peste incredere daca-mi arunci un os. mie, prostului care iti care toti banii pe care ii are.

 

cucu. "da' adu' banii oricum, pentru ca noi putem sa luam leul pe care ni-l aduci si bnr-ul mai tipareste inca doi lei cu ala garantie si pe urma o sa-i dam mai departe fraierilor cu dobanda"

 

dupa ceva vreme "o, nu, avem inflatie. pentru ca tiparim bani?"

 

bineinteles ca avem, pentru ca adunatura de criminali bautori de sange joaca monopoly.

 

in momentul asta pare ca-mi pasa, dar since nu. ma p.s pe fraudele lor, ce-i drept legale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rip bancorex

 

dacia felix 

 

banca agricola

 

sau credit banc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banci romanesti toate?hmmm....

14 minutes ago, Scufi said:

sau credit banc 

 

Care-i banca asta ca pe google nu iese nimic la iveala ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai xeno, te referi la credit europe bank?

Ca dau google search si nu gaseste nimic :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, jeezy said:

Bai xeno, te referi la credit europe bank?

Ca dau google search si nu gaseste nimic :) 

 

 

problema nu e ca nu apar la cautari, problema e ca-si aduce aminte de ele, ceea ce ma deprima si pe mine oarecum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de teapa in sine, ci de banca. Nu gasesc nici o banca cu numele credit banc/bank. Singura e credit europe bank.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Culmea cum toate tepele astea listate de scufi sunt banci romanesti .... 

Mersi de clarificari flappy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ultima data când am fost intr o banca a fost acum vrei 3-4 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lipsa educatiei, la altceva nu ma pot gandi - vorba aia, nu ii poti incadra la "trecuti de prima tinerete" sau batrani

adica cat de prost sa fii sa mergi sa stai la coada de 3-5 ori pentru fiecare factura? in fiecare luna?

 

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, Dan98 said:

eu nu inteleg tinerii sub 35 de ani pe care ii vad la cozi cu facturi printate in mana, la paypoint prin diverse dughene de cartier sau mai stiu unde

 

....why 

 

si coada de pe autostrada la fetesti cum o explici? la inceput si la sfarsit de weekend 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, jeezy a spus:

lipsa educatiei, la altceva nu ma pot gandi - vorba aia, nu ii poti incadra la "trecuti de prima tinerete" sau batrani

adica cat de prost sa fii sa mergi sa stai la coada de 3-5 ori pentru fiecare factura? in fiecare luna?

 

 

Eu fac asta, gasesc a fi o mizerie aberanta si degradanta fortarea de a-mi deschide cont si a-l utiliza. Ori cardul bancar.

 

Din destule motive, si niciunul legat de diavol

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.