Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Telefoane, tablete si alte gadget-uri.

Recommended Posts

La iPhone au fost intotdeauna cateva chichite destepte.

 

De exempu, iPhone-urile recunosc automat numerele de telefon cand faci browsing.

Daca pe un site nu este pus un cod html ca sa recunoasca si Android-ul ca este vorba de un numar, nu-l va recunoaste.

Alta chestie este ca si daca-l recunoaste, nu il apeleaza direct ca la iPhone. Iti apare numarul in meniul de apelare si trebuie sa apesi din nou pe apelare ca sa-l suni in sfarsit.

Alta chestie e ca daca nu-i faci jailbreak si nici nu instalezi soft-uri prea noi, telefonul merge intotdeauna perfect.

Nu se blocheaza, merge cum trebuie.

Interfata e foarte intuitiva s.a.m.d

 

Pana si setarile sunt mult mai usor de facut la iPhone.

Android-ul e gandit pentru un end user mai priceput la tehnologie. iPhone-ul e facut sa fie folosit de oricine. E gandit in asa fel incat si unul cu semiretard sa gaseasca ce-i trebuie.

Unele chestii tin de preferinte, precum treaba cu apelatul direct: eu unul prefer sa nu apeleze direct. La setari iarasi prefer sa le fac din aplicatie pe loc, nu sa intru la setari la gramada. La ultima parte rezonam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O chestie funcțională care îmi place la aifon e mufa de încărcare. Nokia avea o mufa universala încă din anii 90, tăntălăii de la android o țin mortiș cu un cacat de usb hidos si practic mai ceva ca mânuțele lui t-rex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai cretin lucru la iPhone este iTunes-ul.

Faptul ca pana nu demult a fost o aventura sa pui un custom ringtone.

 

Nokia PC Suite era vechi de cand lumea si mergea perfect in comparatie.

 

Semnalul de cacat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care cumperi? :D

Primul din stânga e aproape cat ceasul umbrellei cu brățara desfăcuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O chestie funcțională care îmi place la aifon e mufa de încărcare. Nokia avea o mufa universala încă din anii 90, tăntălăii de la android o țin mortiș cu un cacat de usb hidos si practic mai ceva ca mânuțele lui t-rex.

 

Pai ce e mai universal decat microUSB? E un standard, iPhone a avut vreo 2-3 tipuri de mufe de-a lungul timpului. La Android a ramas aceeasi.

 

Nokia, a avut 2 tipuri de mufe de incarcare, minim. Erau alea mai groase rotunde si apoi au aparut alea mai subtiri. Ah...si au scos si un adaptor ca sa nu fii nevoit sa ai 2 incarcatoare.

treaba cu apelatul direct: eu unul prefer sa nu apeleze direct.

 

La fel si eu aici. Deseori salvez numere de telefon si apelez mai tarziu. Pai sa sune din prima la 12 noaptea la BM Garage, nu ar fi frumos :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care cumperi? :D

 

Alea sunt arme albe si cica detinerea se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 7 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Când s-o trezi lumea din Matrix, telefoanele alea vor fi haur. :D

 

Motorola e pentru car kit-ul mașinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care cumperi? :D

 

la schimb cu asta?

 

Sony-Ericsson-Xperia-Unveiled-Pureness-5

Share this post


Link to post
Share on other sites

la schimb cu asta?

 

Sony-Ericsson-Xperia-Unveiled-Pureness-5

Blue...? :drool:

 

Bai, ce cacat de iOS vrea sa mai instalez? 9.1 moloz in freza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-mi bag pwla in IOS 9.1, la 4 zile de la instalare incepe sa nu mai raspunda touch screen-ul!! Este din ce in ce mai naspa.

Am dat o cautare pe google, este plin netul de problema asta...


Sper sa pot face restore, insa am citit ca nu se poate.


Tare m-a mancat in cur sa pun 9.1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io ii dau reject de 3 saptamâni cred...chiar ma gândeam sa ii dau sa își facă up grade ul...deci mue

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu faceti upgrade la 9.1, nici vorba. Toti se plang de 9.1, cu iphone 4, 5, 6.

Faza cu touch-ul care nu raspunde este doar una dintre probleme, fir-ar ele sa fie.

Colegul meu si-a bagat 9.1 iar acum 4s-ul ii merge ca curu, are un lag fantastic, ceva de speriat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Nu faceti upgrade la 9.1, nici vorba. Toti se plang de 9.1, cu iphone 4, 5, 6.

Faza cu touch-ul care nu raspunde este doar una dintre probleme, fir-ar ele sa fie.

Colegul meu si-a bagat 9.1 iar acum 4s-ul ii merge ca curu, are un lag fantastic, ceva de speriat.

 

 

4s,5 ... n-ai de ce sa le pui ios 9.1.. 

4s merge brici doar cu ios 7.

mie pe i6 imi merge perfect 9.1 , as putea spune ca merge mai bine decat 8-ul cu care a venit de fabrica.

 

altfel s-a anuntat iphone 7 pt septembrie 2016 

 

ecran 4k / camera 20mega / waterproof.. si ceva mai mare .


mie mi se pare ciudat daca fac treaba asa ca la BB , este un concept desigur si nu cred ca o sa fie valabil.

 

Edited by Krebs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io mi-am luat ieri 6s si habar n-am ce ios are. Ia sa ma uit. Oricum mi-era dor de Iphone dupa 5 ani de android si nu o sa mai renunt de data asta la Apple.

Edit: a venit cu 9.1 instalat.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.