Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Telefoane, tablete si alte gadget-uri.

Recommended Posts

Pe langa factura telefonului intital, cumparat de la vodafone, mi-a mai dat fisa asta de la inoocuire.

 

post-170-0-27455200-1469993597_thumb.jpeg

 

Dar acum vad ca nu am un certificat de garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa sun maine. Ma gândeam că poate mai e careva pătit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dansii repară. Uita-te pe site.

 

Pole probabil ca o mai fi schimbat vreunul. Eu n-am bani de aifon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat acum cateva luni un 5s, nou, de pe olx. Telefonul vechi a fost schimbat in garantie si eu L-am cumparat pe cel nou sigilat.

Omul mi-a dat actele/garantia.

 

Acum am probleme cu el, pierde semnal, nu se mai aude soneria cand suna, are probleme la ei-fi.

 

Unde ma duc cu el si, mai important, pot sa ma duc cu actele alea daca nu sunt eu titular?

 

da, te duci la noumax sau la istyle si ti-l schimba. nici nu-ti cer actele daca dupa imei are garantia apple.

 

daca scrii imei-ul pe site la apple o sa apara daca mai este inca in garantie. imei-ul de la telefonul schimbat adica, nu imeiu-l vechi ca acolo o sa iti zica ca ti-a fost schimbat telefonul.

 

https://checkcoverage.apple.com/gb/en/

 

ma rog, asta daca nu ti-l schimba aia de pe factura.

Dansii repară. Uita-te pe site.

 

Pole probabil ca o mai fi schimbat vreunul. Eu n-am bani de aifon.

 

nu se repara nici un iphone, se da automat inlocuire cu unul nou (refurbished)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sunat la astia la Regenersis si le-am explicat.

 

Mi-au zis ca il repara/inlocuiesc doar contra cost, fiindca garantia telefonului initial e expirata. Adica, desi aparatul asta e nou, este acoperit de garantia aparatului vechi. Ce idiotenie!

 

Sun acum la noumax sau isyile cum ai zis tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

suna la noumax si da le imei-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu au trecut 2 ani de la achizitia primului telefon, tre sa il repare/inlocuiasca.

O sa te abureasca ca Apple da doar un an garantie, Apple face ce vrea, ca nu il vind el direct, dar magazinul e supus legislatiei europene/romanesti si e obligat sa dea 2 ani, dar nu o plateste apple, ci magazinul.

Daca maraie, asmuti OPC pe ei.

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

domle ce mai tura vura, dupa imei esti acoperit de garantia apple, nu te intereseaza balariile lor.

 

la noumax o sa ti-l schimbe, dar nu mai da atatea explicatii, plm, asta e telefonul are x probleme, rog inlocuire, da-le pe mail. raspund repede, eu am schimbat la ei vreo 3.

 

oricum nu primesti telefon nou practic, e tot un refurbished, asta aviz amatorilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domi, au trecut doi ani de la achizitionarea primulu telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit mumu si de aici:

 

"Buna ziua,

 
Din cate vad, telefonul este iesit din primul an de garantie. Procedura prin care va putem ajuta noi, este de inlocuire integrala  a telefonului, cu cel defect la schimb, fara cutie, fara accesorii, garantie 90 de zile la pretul de 1445 RON TVA inclus. Acest pret este valabil dupa ce ajungeti cu telefonul in service pt constatare.
 

O zi buna,

Silviu CONDURARU
Tehnician App
le"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mama ce-mi vine sa raspund cu: 

 

io cred ca nu vezi bine, legislatia europeana spune  2 ani. si ce rahat e aia cu garantie 90 zile?

 

da-le mail la apple

 

 

defapt scrie-le pe facebook, io asa mai fac cand ma supara ceva. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce?

 

daca l-a luat sigilat si probleme au aparut de la o utilizare normala, atunci are tot dreptul sa vrea altul

 

e adevarat ca la noi e mai belit totul, dar de unde plm atitudinea asta umila de primitor de puli in cur, pe principiul taci si inghite

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

telefponul nou, ala de ti l-au dat la schimb, este acoperit de garantie, ce plm, este evident dupa imei.

 

da mail la apple, te iau de fraier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astora de la noumax le-am raspuns ca telefonul e nou, din ianuarie 2016. Nu s-au sinchisit sa-mi mai raspunda ceva de dimineata, desi, cum a zis Pole, la primul e-mail au raspuns imediat (15-20 min gen).

 

As scrie la Apple, dar nu gasesc nicio adresa de e-mail.

Am doar optiunea sa bag IMEI-ul si sa sun pentru problema (probabil in america, english only).

 

Plm, sunt la serviciu, n-am cum sa sun.

 

Bag pla.

Edited by Cosmin

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta e numarul pentru apple suport romania:

 

romania.png
România
0800 894847

 
da mail si la iStye intre timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul de la istyle m-a facut mai optimist.

Trimit maine pe nevasta-mea.

 

"Buna ziua, 

 
Puteti aduce dispozitivul in oricare dintre magazinele iStyle pentru a fi preluat si trimis catre departamentul de service. Gasiti lista locatiilor aici: http://magazine.istyle.ro/locations/
 
Va multumim! 
 

Andreea Cieocoiu 
IT Consultant"

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai sa iti spuna clar daca ti-l fac pe garantie, sa nu te trezesti cu factura de plata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact.

Asa a patit sora-mea cu niste casti cumparate chiar de la ei. S-au belit si le-a dus pe garantie.

Au fost reparate, dar pe 140 de lei. Asta desi erau inca in perioada de garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu e la fel schimbat in garanție si vad ca e valid. Si data de expirare e data la care a fost el activat, nu cel stricat.

post-6-0-80805300-1470062089_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.