Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Telefoane, tablete si alte gadget-uri.

Recommended Posts

Sunt in pat deja. Iti scriu maine

 

Deci sambata.

Edited by mimima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am instalat aplicația all in one gestures pt a realoca alta funcție butonului bixby. Am pus sa deschidă Google voice search.

Azi telefonul și-a făcut ceva software update și se pare ca ăștia de la Samsung au anulat posibilitatea de a reconfigura funcția butonului bixby.

Nu numai atât, acuma butonul bixby nu deschide nici măcar aplicația bixby. Practic e un buton degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bixby o sa ii de-a de furca tare lui Rares. Nici de Mazda nu mai are chef.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folosesc destul de des Google now. Probabil o sa folosesc si bixby, care are functii suplimentare. Atata doar ca mi se pare de rahat sa scoata telefonul la vanzare fara bixby complet functional si, cu toate astea, sa nu te lase sa aloci o alta functie butonului respectiv.

Cand o fi bixby vietii 100% functional atunci da, nu au decat sa limiteze functia butonului dedicat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce naiba e Bixby asta?

 

N-am folosit niciodata, nici nu stiu daca am asa ceva.

Si e ciudat pentru ca am Nougat.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un personal assistant.

In plus de Google Now, care iti arata tot felul de informatii din subiecte pe care le alegi tu anterior, gen stiri, vreme, notificari din conturile in care esti logat (gen twitter, facebook etc), bixby va avea comenzi vocale pt utiliarea in sine a telefonului (gen comanda vocala pt a face o poza dupa care share prin whatsapp cu cineva si altele de genul asta). Bixby are si posibilitatea de a functiona in camera foto, gen indrepti camera spre un obiect pe care ti-l recunoaste si te duce in aplicatia de amazon sau ebay daca vrei sa il cumperi. Mai mult, poti folosi camera pt a afla informatii despre, sa zicem, turnul eiffel.

Deocamdata comenzile vocale pt bixby sunt inexistente si folosirea aplicatiei prin camera foto e foarte limitata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e curios este faptul ca rares desi pare informat pe subiecte de rusia/america/confidentialitate a datelor, foloseste google, cu tot cu serviciile lui care-s mai odioase decat bush jr 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-un fel sau altul, toti folosim google, adobe, microsoft, apple samd.

Folosesc google, dar incerc sa permit minimul de informatii personale sa fie share-uit.

In plus de asta, nu permit aplicatiilor sa aiba acces la functiile telefonului de genul locatie, microfon, etc. De exemplu, nu permit la facebook sau twitter sau aiba acces la lista de contacte, nu permit la tastatura swiftkey sa-mi citeasca sms-urile, e-mail-urile, postarile de pe fb ca sa-mi invete cuvintele si exprimarea, astfel incat sa-mi sugereze tastatura cuvantele urmatoare dintr-o propozitie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mi-am dezinstalat complet facebook de pe telefon, atat aplicatia, cat si messenger-ul. chrome nu folosesc, ma bazez pe safari si pe mac si pe telefon.

 

bine, mi se rupe, nu-mi citeste nimeni mesajele, mail-urile si cacaturile, astea-s filme la nivelul nostru, mi-am dezinstalat alea ca imi omorau bateria, nu din alte considerente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io la Google Maps, de exemplu, normal ca am permis sa ma localizeze. Dar am dezectivat functia de Location History. 

La facebook am dezactivat locatia fiindca ma dispera faptul ca imi tot apareau, printre postari, reclame si stiri din zona in care locuiesc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

plm, prin 2009 am descoperit printr-un accident ca yahoo salva discutiile de pe messenger intr-un folder ascuns contului, numit @a@chats. i-am intrebat ce e cu el. mi-au zis ca nu trebuia sa-mi apara mie.

 

inca mai am printurile 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine, mi se rupe, nu-mi citeste nimeni mesajele, mail-urile si cacaturile, astea-s filme la nivelul nostru, mi-am dezinstalat alea ca imi omorau bateria, nu din alte considerente.

Mai inchide si tu aplicatiile care iti ruleaza in background si te tine bateria. Eu le inchid tot timpul, nu le las de capul lor.

plm, prin 2009 am descoperit printr-un accident ca yahoo salva discutiile de pe messenger intr-un folder ascuns contului, numit @a@chats. i-am intrebat ce e cu el. mi-au zis ca nu trebuia sa-mi apara mie.

 

inca mai am printurile

Dupa ce au facut varianta web era clar ca undeva se sincronizeaza, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la android, daca activezi developer options, poti alege un numar maxim de aplicatii care sa ruleze in fundal. Daca alegi 5, de ex., si o deschizi pe a 6a, iti tine in fundal ultimele 4 aplicatii cele mai recente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bag ...-n ele de aplicatii, sa faca ce vor, nu stau sa ma stresez atat si cu telefonul. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bag ..., cum ma ia vreo aplicatie cu prea multe notificari sau necesitati, "clic dreapta, delet, deten mortii tei".

 

cred ca in afara de alea cu care vine iphone-ul, mi-am pus in plus doar whatsapp si 9gag, in reset nimic. ma rog, si un fitness tracker mai bun pentru apple watch. nu vreau sa ma mai bazaie nimic, stau prost cu nervii oricum, am imbatranit. cred ca as innebuni sa stau sa primesc mesaje si notificari non stop de pe toate prostiile de site-uri de socializare, aplicatii si cacaturi sau cand face cate un prost vreun live pe facebook

 

si cand vad cate un update ma enervez, pentru ca orice update la telefon, inseamna update si la ipad si la ceas si la mac, pentru ca astia dau drumul la toate update-urile deodata pentru toate device-urile lor ca sa faci cu nervii.

 

apropos, mi-a venit azi si cureaua metalica, foarte misto :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am oprit o gramada de notificari, aia imi place la iOS, scurt, clanta, nu ma deranja.

 

 

Poze la curea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am oprit o gramada de notificari, aia imi place la iOS, scurt, clanta, nu ma deranja.

 

 

Poze la curea?

 

 

pai aia de ziceam ca trebuie sa imi vina, dupa aia de piele manson de maramures. cred ca ma opresc, am deja 6 curele...

 

8zuuZfa.jpg

cO66k19.jpg

sJI6bBe.jpg

2STG9vE.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singurele notificări pe care le primesc is alea de la orange, in care-mi spun ca ma baga in puscarie daca nu le dau 70 de lei.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faina cureaua, eram curios live cum arata

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.