Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Telefoane, tablete si alte gadget-uri.

Recommended Posts

Pai Vodafone si Orange vand numai dinastea codate. Desi parca e o lege care interzice codarea telefoanelor.

 

Probabil de aici si pretul mai mic. Eu evit sa iau telefoane codate din considerente de umblat in software-ul telefonului.

 

Daca tot e sa fie un soft manarit, apai sa fie ceva manarit la greu si cu rost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau linux daca ai rabdare de el.

Daca ar exista pentru linux si MS office, maine as pune.

Exista ciudatenia aia open source, preluata de IBM si abandonata, OpenOffice, care e o mizerie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plm, eu sunt fanboy apple, halesc si cumpar orice cacat de la apple :)) acu mi-am comandat apple tv ala ca sa leg mac-urile si telefonu' la tv and shit. Sunt curios cum functioneaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar exista pentru linux si MS office, maine as pune.

Exista ciudatenia aia open source, preluata de IBM si abandonata, OpenOffice, care e o mizerie.

 

lncearca Libre Office. Eu asta il folosesc pe Windows si mi se pare decent.

 

E in continua dezvoltare, este suport pentru el. La un moment dat in istorie, Open Office s-a spart si a ramas Open Office si Libre Office (asa pe scurt).

Plm, eu sunt fanboy apple, halesc si cumpar orice cacat de la apple :)) acu mi-am comandat apple tv ala ca sa leg mac-urile si telefonu' la tv and shit. Sunt curios cum functioneaza.

 

Chomecast face acelasi lucru. Streaming din din browser de pe orice device si sunt extensii pentru rulat filme din browser. Asta il folosesc eu.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci la rahatul ala nici macar cablu de conectare hdmi nu primesti, FFS! Astia merita impuscati frate :)) gen cumperi o masina noua de la reprezentanta, dar motorul e separat :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au cablul separat, 19$, nici macar nu spune daca e hdmi 1,4 - ceea ce nu cred. Pana la urma ce face apple tv asta, daca ai tv smart, cu ce te ajuta rahatul ala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti se umfla coaiele ca ai de la apple  :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

DIn senin, devii Hugh Hefner, trag toate femeile la tine, satisfaci cate 3 odata, 24 din 24, 7 zile din 7.

 

E o alternativa multimedia pentru fanii Apple, atat. Integreaza tot ce tine de Apple pe parte de multimedia.

 

Daca ai Smart TV, cred ca e inutil, doar asa, ca sa il ai.

 

Pretul incepe de la 69$. Un Chromescast e 35$. Fiecare cu ce prefera. Personal, cred ca Apple TV e peste Chromescast dar cum eu torrentez...Apple nu e pentru mine.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine nu ma intereseaza cine e fanboy si cine nu. am alta problema, nu banii, care pentru unii inseamna ceva, pentru altii nimic.

 

ma, daca l-as vedea pe unu cu o panarama d-aia aurie pe masa, in secunda doi m-ar lua tot felul de ganduri negre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strict din punct de vedere estetic, mie imi plac anumite lucruri apple.

 

Spre exemplu, inca mai am imac-ul G5 cu logic board-ul belit. Inca ma gandesc ce pot sa fac cu restul. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

alea erau pe power pc :). pe urma au trecut la intel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strict din punct de vedere estetic, mie imi plac anumite lucruri apple.

 

Spre exemplu, inca mai am imac-ul G5 cu logic board-ul belit. Inca ma gandesc ce pot sa fac cu restul. 

 

Ca si design, sunt placute, aici nu am de zice de ele. Limitarile dpdv al utilizarii nu imi plac mie.

 

Depinde si ce necesitati ai. Pentru servici, sunt foarte ok, cata vreme nu esti legat de Windows si produse care au integrare doar cu Windows.

 

Pentru acasa, doar in America unde vine FBI-ul peste tine pentru o melodie descarcata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pretul incepe de la 69$. Un Chromescast e 35$. Fiecare cu ce prefera. Personal, cred ca Apple TV e peste Chromescast dar cum eu torrentez...Apple nu e pentru mine.

 

Eu folosesc widi intre laptop si tv, doar daca vreau 3d am nevoie de hdmi 1.4, iar torent stie routerul (asus rt-n18u) cu hdd extern atasat ... 

 

Depinde si ce necesitati ai. Pentru servici, sunt foarte ok, cata vreme nu esti legat de Windows si produse care au integrare doar cu Windows.

 

poti sa pui win si pe imac, sa ai 2 sisteme de operare, noi asa aveam la birou, pt. programele de la contabilitate.

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum de ani de zile procesoarele iPhone sunt facute de Samsung, ram-ul la fel, abia de la iPhone 6 au schimbat producatorul,  celebrul A7 de pe iphone 5s, este de fapt un samsung cpu 100%, insa din cate stiu alte componente iphone sunt facute inca de Samsung. Ram-ul este samsung si la iphone 6

 

poate nu stiati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu din cate stiam, la iphone  si display-ul ar fi fost facut de lg, iar camera de sony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti sa pui win si pe imac, sa ai 2 sisteme de operare, noi asa aveam la birou, pt. programele de la contabilitate.

 

Poti, asa e, insa dpdv al costurilor nu cred ca merita sa iei iMac si sa pui Windows pe el. Parerea mea.

 

 

Eu folosesc widi intre laptop si tv, doar daca vreau 3d am nevoie de hdmi 1.4, iar torent stie routerul (asus rt-n18u) cu hdd extern atasat ...

 

Nu stiam de WIDI, pare interesant.

oricum de ani de zile procesoarele iPhone sunt facute de Samsung, ram-ul la fel, abia de la iPhone 6 au schimbat producatorul,  celebrul A7 de pe iphone 5s, este de fapt un samsung cpu 100%, insa din cate stiu alte componente iphone sunt facute inca de Samsung. Ram-ul este samsung si la iphone 6

 

poate nu stiati :)

 

Pai daca tot e Samsung, nu mai bine cumperi un Samsung? :LMAO:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu, ca nu renunti la apple os, la boot iti alegi ce vrei sa rulezi, in functie de ce ai nevoie :)

 

E misto widi, are un mic delay fata de cablu, dar pentru ce folosesc eu - filme - merge foarte bine: filme full hd. Trebuie sa stie atat laptopul cat si tv-ul widi, dar e o chestie comuna, laptopul meu e batranel - din 2012 - si stie treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E misto widi, are un mic delay fata de cablu, dar pentru ce folosesc eu - filme - merge foarte bine: filme full hd. Trebuie sa stie atat laptopul cat si tv-ul widi, dar e o chestie comuna, laptopul meu e batranel - din 2012 - si stie treaba asta.

 

Laptopul tau nu e batranel, al meu e, 2009 si inca merge :lol:. Merge wifi, asta e cel mai important pentru Chromecast si descarcare fisiere.

 

 

pai nu, ca nu renunti la apple os, la boot iti alegi ce vrei sa rulezi, in functie de ce ai nevoie :)

Stiu ca nu renunti insa pentru mine, chestia asta ar fi incomoda. Am acasa dual boot windows cu linux, windows-ul e doar pentru nefericitul caz in care apare ceva neasteptat si posbil de facut doar prin el.

 

La servici, desi m-as descurca si cu linux, am doar windows din comoditate. Specificul muncii ma impinge spre Windows.

 

Ori ce imi ziceai mai sus, contabilitate, pai eu ca si contabil, nu ma vad restartand calculatorul sa trec pe Mac OS :) .

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ideea e ca se poate, pentru cine vrea. pentru mine de ex. este total inutil apple os, si are multe chestii total ilogice, din punctul meu de vedere, cum ar fi formatarea unui banal stick de memorie. Fiecare cu a ma-sii.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand mi-am luat primul macbook, am facut cateva crize de adaptare, de exemplu banalul copy/paste, te scoate din joc imediat daca nu stii combinatia de taste   :) interfata insa mi se pare mult mai friendly si mai intuititva la mac decat la windows, nu mai zic de dezinstalat/instalat programe, care este efectiv un click la instalare si trash la dezinstalare, fara cacaturi care raman agatate prin registry si asa mai departe si totul e instant.

 

imi place aplicatia de mail integrata, care preia toate conturile si e super rapida si usor de folosit, faptul ca ai facetime si imessage pe el, ma rog, fiecare cu piticii lui. 

 

ah si ecranele, care dpmdv sunt superioare altor laptop-uri, se vede exceptional, culorile sunt misto de tot redate, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 fiecare cu piticii lui. 

 

Si necesitatile.

 

Aplicatia e email integrata de pe iOS (presupun ca si la Mac OS se aseamana) mi-a placut si mie foarte mult. Pe Android nu e asa, e un lucru pe care il regret.

 

Ah si aplicatia de redat muzica, foarte buna, foarte bun sunetul redat in sistemul masinii. La Android am alta sculica cu care imi fac treaba, insa cea default e degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

misto ca si-a facut sincronizare cu contu de gmail (pe care era androidu) si am toate numerele sincronizate , inclusiv cu poza..fain.

mi-era ca trebuie musai adresa icloud..apple, bla , bla

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce ti-ai luat puiut, iphone? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si suport de parbriz, sa se vada din bmw cand merge lin. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.