Jump to content
SLY

Fotografie

Recommended Posts

Mi-am comandat de pe ebay 2 seturi de  yn622n. ( transmitatoare radio pentru blituri cu functie iTTL)

Vroiam demult ceva sa mearga pe TTL pentru Nikon dar n-am vrut sa vag atatia bani pe Pixel King , Pocket Wizzard, Photomatix sau Radio Popper.

 

Are review-uri foarte bune pentru cat de ieftine sunt(comparativ cu celelalte) iar in combinatie cu SU-800 sau SB-900/910 teoretic sunt perfecte.

Totodata este asteptat si varianta profesioanala de trasmitter cu LCD(tot de la YongNuo) care sa inlocuiasca SU-800/SB-900/910.

 

PS:

Cu riscul de a fi considerat xenofob trebuie sa recunosc ca ma cam enerveaza chinezii.

In telecom deasemenea toata lumea semneaza contracte cu Huawei, iar de restul electronicelor nu mai zic.

Edited by siulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

On topic, sa nu se aseze praful si pe topicul asta perfect valabil...

 

13275_10151629219887375_2078760819_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce face apa din om

 

 

bai fratilor

 

 

asadar se da un aparat din asta: http://www.foto-magazin.ro/foto-tehnica_open.php?art=ftm20/archives/2011/12/nikon_1_j1_1.html

 

Nikkon J1.

 

care a dat, deodata, pur si simplu, un fel de eroare pe lentila aia - si, evident, nu-l mai pot folosi

 

unde-l pot trimite la reparat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce face apa din om

 

 

bai fratilor

 

 

asadar se da un aparat din asta: http://www.foto-magazin.ro/foto-tehnica_open.php?art=ftm20/archives/2011/12/nikon_1_j1_1.html

 

Nikkon J1.

 

care a dat, deodata, pur si simplu, un fel de eroare pe lentila aia - si, evident, nu-l mai pot folosi

 

unde-l pot trimite la reparat?

 

Daca e Nikon atunci e SKIN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi frumos.

 

inca o intrebare - daca i-as schimba obiectivul ala...

 

de genul "hai sa pun unul mai bun', ca scrie la specificatii "camera foto digitala compacta cu obiective interschimbabile"

 

as gasi la domo, altex, etc, sa probez?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumperi obiective de la Domo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi frumos.

 

inca o intrebare - daca i-as schimba obiectivul ala...

 

de genul "hai sa pun unul mai bun', ca scrie la specificatii "camera foto digitala compacta cu obiective interschimbabile"

 

as gasi la domo, altex, etc, sa probez?

 

da:

 

http://www.altex.ro/camere-foto-video/obiective-foto

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, ti-l trimit tie pachet sa-l duci la SKIN.

 

evident, am pierdut hartia de garantie


auleu Pole, e de la 10 mils in sus un obiectiv?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, sunt amestecate, selecteaza si tu acolo sa sorteze in functie de pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, inainte de-al trimite la service ma duc cu el pana la altex. mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi frumos.

 

inca o intrebare - daca i-as schimba obiectivul ala...

 

de genul "hai sa pun unul mai bun', ca scrie la specificatii "camera foto digitala compacta cu obiective interschimbabile"

 

as gasi la domo, altex, etc, sa probez?

 

 

 

Pe site-ul ala nici un obiectiv nu este pentru Nikon 1. Totodata m-as mira sa te lase sa probezi obiective in Altex/Domo/Flanco pe cand magazinele de foto e altceva.

 

Obiective pt aparatul ala gasesti la yellowstore, la F64 , la cameredigitale si la multi altii atata timp cat cauti pentru Nikon 1.

Obiectivele de DSLR(montura F) nu se potrivesc la Nikon 1 decat prin intermediul unui adaptor ceea ce nu-ti recomand pentru ca mai costa si ala 600 de lei. (plus alte dezavantaje)

 

Oricum daca vrei sa-ti iei altceva cam acum e momentul(e perioada reducerilor, black friday blablabla) pentru ca in restul anului nu prea merita.

Urmareste promotiile de la yellowstore,F64,cameredigitale si e posibil sa prinzi vreun chilipir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

siulian, din pura curiozitate, cu ce tragi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikon, dar foarte putin important in ziua de azi cu ce tragi.

 

Uite aici cum se poate face performanta si cu un iphone 3gs.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E performanta pentru 3GS, dar mai mult... E zgomot in pozele alea de te dor urechile. In fine, intr-adevar, e mai putin important cu ce tragi. Dar eram doar curios mai mult ce obiective folosesti, decat body, sa fiu sincer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E performanta pentru 3GS, dar mai mult... E zgomot in pozele alea de te dor urechile. In fine, intr-adevar, e mai putin important cu ce tragi. Dar eram doar curios mai mult ce obiective folosesti, decat body, sa fiu sincer.

 

Zgomotul nu e neaparat rau. Sunt o gramada de fotografii de-ale lui Cartier Bresson, Helmut Newton si alti dinozauri care sunt pline de "zgomot". Dar compozitional si starea/mesajul care il transmit le fac sa fie de 10 ori mai bune decat un super HDR din ziua de azi.

 

Exemplu: Kevin Carter(nu e cea mai buna poza gasita pe net dar oricum si originalul e plin de zgomot)

kevin-carter-vulture1.jpg

 

 

Fata Afgana (Steve McCurry)

 

afghan-girl-11.jpg

 

Acum din lene si ca sa nu car mult folosesc aproape exclusiv un Nikkor 50mm/f1.4.

Pret mai mult decat decent(de fapt cred ca e cel mai ieftin obiectiv profi), foarte usor(deasemenea cred ca e cel mai usor), la 1.4 nu e cel mai sharp obiectiv dar la f2 eu zic ca e numai bun. 

Evident trebuie sa te inveti sa te misti tu in loc sa dai de zoom dar dupa o vreme incepi sa vezi cam pe unde trebuie sa fie punctul de statie atfel incat sa iasa ce vrei.

Edited by siulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare prostie ca nu am luat si eu un 50mm, am zis ca e mai bun un 35mm, dar m-am inselat.

 

siulian, baga poze din arhiva ta, macar sa mai invatam si noi cate ceva, daca tot am pus aparatul la naftalina de ceva timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.