Jump to content
SLY

Fotografie

Recommended Posts

Ultimele cadre pe care le-ai pus fac parte dintr-un top al celor mai impresionante 50 de cadre de anul trecut, parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi plac alea cu zgomot, cel putin cele de mai devreme.

 

uite una zgomotoasa, desi era soare afara...

 

601747_10151749877287375_822509137_n.jpg

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

De black friday as vrea sa-mi fac cadou un obiectiv fisheye 10-17 sau 10-24, pentru Canon EOS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plm. La noi black friday e o caterinca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plm. La noi black friday e o caterinca...

 

Nu neaparat. Nikon PRO Black Friday(cel de acum 2 saptamani) a fost chiar ok. Evident nu pentru toate buzunarele dar sa scazi pretul de la 25.0000 la 19.000 pentru un Nikon D4 este o treaba.

Si obiectivele au scazut cu cate 15-20 de bulioane(exemplu 14-24/f2.8) ceea ce este chiar ok.

Oricum obiective PRO nu se merita sa cumperi in restul anului.

 

Singurul lucru negativ e ca au cam picat serverele si ma astept sa se intample acelasi lucru si pe 29.

 

Mare prostie ca nu am luat si eu un 50mm, am zis ca e mai bun un 35mm, dar m-am inselat.

 

siulian, baga poze din arhiva ta, macar sa mai invatam si noi cate ceva, daca tot am pus aparatul la naftalina de ceva timp.

 

35mm nu e un obiectiv rau. Pacat doar ca un 35mm/f1.4 este extrem de scump si extrem de greu fata de un 50mm/f1.4

 

Pozele mai sus nus ale mele, sunt doar ale unor dinozauri.

 

Hai sa pun Newton daca tot am pomenit de el mai sus.

helmut-newton-annenberg-03b.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai la picioru ridicat nu ma uitasem.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

blonda la fara poate, ca e bruneta toata ziua.

 

blonda din fata insa, are fara tzuguiata, genul de morfolit asa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant Kyle Thompson.

 

De Flora P. ce sa mai zic. Buna in draci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lool Pole.

 

Bineeee, atunci o poza de Irving Penn.

Si gata, ca unii mai si munceste ;)

 

tumblr_mnzi0tmmqp1r7kuu3o1_1280.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Cam prea "dreamy" pentru gustul meu. Totul se bazeaza pe manipularea imaginilor(daca inainte se faceau la developare acum se fac clicka-clicka din PS)

 

Dar e si asta un curent, dintotdeauna a fost si cred ca va dainui pentru ca oamenii au nevoie de ireal.

Ca mi-am adus aminte, daca vreti un film misto despre fotografie/fotografi incercati the Bang Bang Club.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc sa pun zilnic fotografii facut de niste oameni mari ai fotografiei.

 

Azi, Lennart Nilsson. El a devenit celebru prin fotografierea embrionilor si prin tehnicile de macro/microscopie abordate.

 

Lennart-Nilsson-100.jpg

 

 

Lennart-Nilsson-105.jpg

 

 

Si o ultima poza pentru amuzament :P

 

Lennart-Nilsson-103.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe site-ul ala nici un obiectiv nu este pentru Nikon 1. Totodata m-as mira sa te lase sa probezi obiective in Altex/Domo/Flanco pe cand magazinele de foto e altceva.

 

Obiective pt aparatul ala gasesti la yellowstore, la F64 , la =5136&list_sel5137[]=5355&tab_f=&adv_search=1&categ_id=10&submitbtn=Filtreaza]cameredigitale si la multi altii atata timp cat cauti pentru Nikon 1.

Obiectivele de DSLR(montura F) nu se potrivesc la Nikon 1 decat prin intermediul unui adaptor ceea ce nu-ti recomand pentru ca mai costa si ala 600 de lei. (plus alte dezavantaje)

 

Oricum daca vrei sa-ti iei altceva cam acum e momentul(e perioada reducerilor, black friday blablabla) pentru ca in restul anului nu prea merita.

Urmareste promotiile de la yellowstore,F64,cameredigitale si e posibil sa prinzi vreun chilipir.

 

 

 

 

 

 

 

Am da quote - imi poti fa, sa-l salvez dupa denumire, un link cu exact obiectivul care-mi trebuie?

 

Asta de-l am e Nikkor 10-30.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am da quote - imi poti fa, sa-l salvez dupa denumire, un link cu exact obiectivul care-mi trebuie?

 

Asta de-l am e Nikkor 10-30.

 

In fotografie intotdeauna depinde ce vrei sa faci.

Daca nu stii ce vrei sa faci atunci iti pot recomanda doar un obiectiv astfel incat sa acoperi o plaja focala cat mai mare.

Mai exact ai un 10-30 atunci iti recomand un 30-110.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E apropiat ca pret de un 18-105, care-i un obiectiv generic destul de versatil. Eu asa ceva am de cativa ani si ma inteleg bine cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce frigider are, de ce sa nu-i recomanzi un 18-300, este si mai versatil.

Eu ma joc mai mult cu 55-200, dar mi-ar place un 18-300, sa nu mai tot schimb obiectivele mereu.

Aseara am tras in poza vecina, cu un 55-200, o dedic Similei (poza) :D

 

1474382_10152030059147375_1926438020_n.j

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu au scos o varianta mai noua, 18-300 este recunoscut pentru aberatii de culoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar pe extreme si doar cativa au reclamat asa ceva, dar tot se vinde si inca costa ceva si sh.

Ai tras cu asemenea obiectiv, ies in evidenta erorile? ceva poze, eventual pe privat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, am cautat review-uri inainte sa-mi iau 18-105 si am vazut problema, asa ca l-am evitat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma o sa iau "pe neveu" unul, 200mm e prea putin pentru ce-mi trebuie mie.

In fine, haideti cu poze, sa mai animam topicul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista un domn fotograf la ale carui lucrari ma uit fara cuvinte. niciodata nu m-a impresionat ceva atat de mult, gandidu-ma la fotografie

 

Il cheama Mircea Bezergheanu: https://www.facebook.com/mircea.bezergheanu?hc_location=stream

 

 

uite

 

 

 

 

 

 

PS: pentru cine stie zona... hmm. pana si muzica din clip e aleasa perfect. nu mai trebuie alte cuvinte

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce frigider are, de ce sa nu-i recomanzi un 18-300, este si mai versatil.

Eu ma joc mai mult cu 55-200, dar mi-ar place un 18-300, sa nu mai tot schimb obiectivele mereu.

Aseara am tras in poza vecina, cu un 55-200, o dedic Similei (poza) :D

 

 

 

Similea are Nikon 1. Nikon 1 e alta specie de nikon pe care nu poti sa pui 18-300.(practic poti printr-un adaptor dar eu nu recomand asa ceva).

30-110 e tot ce ii trebe daca vrea zoomeanu ;)

 

 

PS: nenea mircea trage cu D4 si 400mm/2.8 ;) Iar copacul ala de tot il vezi prin videoclip e in Dobrogea si e locul lui de adunare pt workshop-uri. As mai zice eu si altele...dar...nu poci. ;)

Edited by siulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.