Jump to content
blue

Filme, Seriale si Emisiuni TV

Recommended Posts

Pole, mai bine ne mai zici de neamurile de la teatru. De gradu' 1? 2? Sa-mi dau seama ce filme-ti plac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shutter Island pentru cine nu l-a vazut si vrea o usoara suceala creiereasca

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mă, filmu' e mișto. De mas ziceam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mă, filmu' e mișto. De mas ziceam.

Ia zi-mi: cum se termina? E lucid la sfarsit au ba?

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca idee blue si oarecum separat de subiect, cel mai apreciat film din ultimii 20 de ani stii care este ? conform criticilor dar si al consumatorilor, este Shawshank Redemption.

 

filmul a rulat prima oara in 1994.

 

daca ar fi lansat astazi, poate nici nu ar fi bagat in seama, sau poate ar fi venit cineva ca tine sa spuna ca e un cacat.

 

faptul ca un film are sau nu succes, este si consecinta si un importanta, a momentului in care a fost lansat, contextului emotional colectiv de atunci, lucruri contemporane la momentul respectiv, valori pe care se batea moneda atunci, context politic si asa mai departe, cred ca intelegi ideea.

 

si stii ce-i culmea ? filmul are si audienta negativa, adica exista persoane carora nu le-a placut deloc. de ce ? naiba stie, poate le-a fost antipatic gardianul, poate erau rasisti, poate nu le placeau soarecii, sau poate sustineau pedeapsa cu moartea, naiba stie, insa e opinia lor si o consecinta a faptului ca suntem diferiti, candva poate o sa intelegi asta,

 

nu draga, nu compar the drop cu shawshank, incerc sa iti deschid mintea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre caprio cel fara de oscar. Deci e naspa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci nu l-ai vazut. Aha. Judging the book by the covers.

 

Poti mai mult de atat, bloo

Share this post


Link to post
Share on other sites

O gramada de actori buni n-au luat Oscar.

Explica-i lui pole :) el are actori in familie

Ia zi-mi: cum se termina? E lucid la sfarsit au ba?

Se termina cum vrei tu :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se termina cum vrei tu :)

Asta ar insemna sa fie un film bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie de exemplu nu mi-a placut Shutter Island, dar nu o sa zic ca e un cacat.

 

nu mi-a placut pentru ca mi-a transmis o emotie negativa, nu m-am simtit confortabil uitandu-ma la film si pana la urma, ar trebui sa fie o experienta placuta sa te uiti la un film, insa nu mi-a creat-o, dimpotriva. desi tehnic, filmul este impecabil.

 

filmele, picturile, muzica, toate astea transmit o emotie, care poate fi placuta, sau nu si nu ar trebui justificata, pentru ca e imposibil, nu exista raspuns corect sau gresit.

 

 

plm, si eu sunt tarat, ca am zis pe aici de unele filme ca-s gherle sau gunoaie, deci poate ar trebui sa nu zic nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filmele fara happy end... E o discutie complexa. Iti trebuie curaj sa faci un film de genul asta. 

Happy end-ul este intr-adevar un mod de a transmite un sentiment si un mesaj pozitiv, dar in acelasi timp e si varianta comerciala.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am cacat nici un topic, atata vreme cat vorbim despre filme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Departed & Internal Affairs. Primul e varianta hollywoodiana, al doilea e filmul original. Ambele te lasa cu un gust extrem de amar. Dar sunt foarte reusite. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie de exemplu nu mi-a placut Shutter Island, dar nu o sa zic ca e un cacat.

 

nu mi-a placut pentru ca mi-a transmis o emotie negativa, nu m-am simtit confortabil uitandu-ma la film si pana la urma, ar trebui sa fie o experienta placuta sa te uiti la un film, insa nu mi-a creat-o, dimpotriva. desi tehnic, filmul este impecabil.

 

filmele, picturile, muzica, toate astea transmit o emotie, care poate fi placuta, sau nu si nu ar trebui justificata, pentru ca e imposibil, nu exista raspuns corect sau gresit.

 

 

plm, si eu sunt tarat, ca am zis pe aici de unele filme ca-s gherle sau gunoaie, deci poate ar trebui sa nu zic nimic.

Asta pentru ca ai rezonat pe alocuri cu personajul filmului. Ce-i drept, si muzica si atmosfera sunt apasatoare. Creeaza spectatorului sentimentul interior al personajului principal, in plus mai sunt si cateva chichite usurele de care te prinzi daca esti atent. De asta e un film bun, dar atat. Eu as vrea ceva mai mult. Sa-mi stoarca un pic stafida asta de creier

nu am cacat nici un topic, atata vreme cat vorbim despre filme.

Ai obosit, bre! Specific forumului nostru este sa cacam perfect ornat orice topic.acum suntem on-topic. Ceea ce este rau.

Similea, zi de mine, Rîreș sau oricine altcineva. Poftim, zi chiar si de Ciupa

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filmele fara happy end... E o discutie complexa. Iti trebuie curaj sa faci un film de genul asta. 

Happy end-ul este intr-adevar un mod de a transmite un sentiment si un mesaj pozitiv, dar in acelasi timp e si varianta comerciala.

 

lol, mai e chestia asta care prinde la unii din aia care beau cafeaua cu degetul mic ridicat... sunt unele filme atat de cretine si de incalcite, incat insusi scenaristul nu a mai stiut la un moment dat ce vrea de fapt sa transmita si cum sa incheie implicit, asa ca iese ceva din care nu se intelege absolut nimic, practic lasa audienta sa inteleaga fiecare ce vrea, dar asta e o chestie intaplatoare, nu vreo realizare cinematgrafica de exceptie, dimpotriva, are un esec la baza, dar care este ridicat la rang de capodopera de ipocriti care considera ca daca dintr-un film nu ai inteles nimic dupa 3 ore, insemna ca musai a fost un film de exceptie.

 

e ca picturile alea care valoreaza 40 de mils de dolari, insa practic ai in fata o panza neagra cu un punct mov in centru. pardon, care se vand cu 40 de mils, nu care valoreaza atat, ca de valorat valoreaza fix cat panza si uleiul folosit.

 

oamenii sunt ingrozitor de fraieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.